d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Altın Çocuklar-Pera Müzesi

73 B izlenme  
10.12.2020

Altın Çocuklar
16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler
13 Ekim 2012 - 0 Ocak 2013
Pera Müzesi


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin, Yannick ve Ben Jakober Vakfı ile işbirliği içinde, bir yılı aşkın bir süredir çalışarak hazırladığı “Altın Çocuklar 16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler” sergisi, çoğunluğu Avrupa kraliyet ailelerine ve yüksek aristokrasisine mensup çocukların portrelerinden oluşuyor. Sergi, bir taraftan dönemin Avrupa resminin portre geleneğine ışık tutarken diğer taraftan da Avrupa siyasi tarihinin dört yüzyılına, Avrupa’nın aristokrasi geleneklerine, inançlarına ve moda akımlarına ait çok önemli ipuçları vererek 16. yüzyıldan 19. yüzyıl Avrupası’na uzanan bir döneme “altın çocuklar”la tanıklık ediyor.

İspanya, Mayorka’daki Yannick ve Ben Jakober Vakfı’nın çocuk portreleri koleksiyonundan derlenen sergi, Fransa Kralı XIV. Louis, İspanya Kralı IV. Felipe’nin kızı Prenses Margarita, II. Jozef, Asturias Prensi I. Louis, III. Cosimo de Medici, Baden Durlach Prensi Frederick, Hohenzollern Hechingen’li Alman Prensi Frederick Hermann Otto, İspanyol Prensi Francisco de Paula, Galler prensleri VI. Edward ve I. Charles, Savoyalı Filippo Emanuele, İspanya Kralı III. Carlos, İspanya Kraliçesi II. Isabel’in yanı sıra, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan portresinin de yer aldığı, dönemin usta ressamları tarafından yapılmış 56 resimden oluşuyor.

İçeriği açısından dünyadaki tek koleksiyon olan ve birçok ülkede sergilenerek büyük ilgi gören seçkiye, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan Fausto Zonaro tarafından yapılmış Abdürrahim Efendi’nin portresi eşlik ediyor. Suna ve İnan Kıraç, Pera Müzesi’nde sergilenen koleksiyonlarıyla, iki senedir ARTnews’ın yayınladığı dünyanın zirvedeki 200 koleksiyoncusu arasında yer alıyor.

“Altın Çocuklar 16. - 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler” sergisinde, kaderleri doğmadan çizilmiş, ailelerinin belirlediği hedeflere ulaşmak için kullanılan çocukların şık kıyafetler, değerli eşya ve mücevherlerle çizilen portrelerin her biri izleyicide büyük bir şefkat duygusu uyandırıyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz