d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Andy Warhol-Herkes İçin Pop Sanat-Pera Müzesi

128 B izlenme  
7.11.2020
Andy Warhol
"Herkes için Pop Sanat"
7 Mayıs - 20 Temmuz 2014
Pera Müzesi
 
 
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 7 Mayıs - 20 Temmuz 2014 tarihleri arasında Amerikan pop kültürünün ikonik isimlerinden Andy Warhol’u ağırlıyor: “Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat”.
 
Pera Müzesi’nde “Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat” sergisinde, Slovak asıllı Amerikalı sanatçının, Slovakya Modra’daki Zoya Müzesi koleksiyonundan derlenen 87 yapıtı arasında daha önce Türkiye’de sergilenmeyen serigrafi dizileri ve desenleri yer alıyor. 20. yüzyılda dünyanın sanata bakışını değiştiren, Amerikan kültürüne yeni bir boyut getiren ve döneme damgasını vuran sanatçılardan biri olan Andy Warhol’un (1928-1987) sergilenen eserleri arasında Campbell’s Çorbası, Kovboylar ve Kızılderililer, Tehlikedeki Türler, Çiçekler dizilerinin yanı sıra Mick Jagger ve Lenin gibi ünlü isimlerin portreleri de var. 
 
Fikirlerin, insanlar ve olayların metalaştırıldığı ya da metalaştırılma potansiyeli taşıdığı maddi bir dünyada Warhol, çoğaltma ve yeniden üretme teknikleri ile her şeyi nesne statüsüne indirgeyerek, içerik ve formu önemsizleştirdi. Popüler, fani, harcanabilen, düşük maliyetli, seri imal edilen, genç, hazırcevap, hileli ve büyüleyici bir sanat üretti.
 
Popüler kültürün Amerika’da yaratılmış en iyi şey olduğuna inanan; herkesin onbeş dakikalığına ünlü olabileceğini söyleyen Andy Warhol kitle popüler kültürünü yüksek kültürün konusu haline getirdi. Kendisini de ikonik bir karaktere dönüştüren Andy Warhol işinin sadece sanat olmasını istemiyordu. Sanatı gündelik hayata yaklaştırmış, bir grafiker olarak başladığı kariyerini 20. yüzyıl sanatının en ikonik isimlerinden biri olarak tamamlamıştı. 
 
Sanatseverlerin yoğun ilgisinin beklendiği “Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat” sergisi için Türkiye’de bulunan yeğeni James Warhola, amcası hakkında 10 Mayıs Cumartesi saat 18:00’de Pera Müzesi Oditoryumu’nda bir konferans verecek ve 11 Mayıs Pazar günü saat 11:00’de ise çocuklar için “Uncle Andy’s, A Faabbbulous Visit with Andy Warhol” (Andy Amcanın Evi – Andy Warhol’a Müttthişş Bir Ziyaret) adlı kitabını okuyacak. 
 
Pera Müzesi, “Uzun Cuma” kapsamında her Cuma 18:00 - 22:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz