fc65e6ef-3639-4cc5-a744-3d40f1cd8923.jpg

Ara Güler'le Göz Göze | Galeri Işık Maslak

98 B izlenme  
31.10.2020

Ara Güler'le Göz Göze

21 Mayıs - 29 Ağustos 2019

Galeri Işık Maslak

 

 

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ve dünyanın en iyi fotoğrafçıları arasında yer alan Ara Güler’in 24 Türk ressamına ait 67 fotoğrafı, ‘Ara Güler’le Göz Göze: Türkiye’den Sanatçı Portreleri’ sergisinde sanatseverlerle buluştu. Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’ndeki Galeri Işık Maslak’ta düzenlenen serginin açılışı İstanbul’un iş, sanat, cemiyet ve akademi dünyasını bir araya getirdi. 

 

“Sergiyi bir yapıt gibi düşünerek düzenledim”

Serginin küratörlüğünü yürüten Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Ressam Prof. Balkan Naci İslimyeli sergiyle ilgili yaptığı değerlendirmede; fotoğrafın Batı sanatının yüzyıllardır ulaşmak istediği nesnel gerçeklik serüvenini kıran, parçalayan ve modernizmin yeni alanlarına kucak açan bir mucizevi bir buluş olduğunu kaydederek, “Fotoğraf sadece teknik bir mucize değil, bugün var olan ancak yarın kaybolacak şeylerin kaydıdır. Yani bir tür belgeliktir, toplumsal ve küresel hafızanın yapıcı taşlarından biridir. Bu yüzden bütün sanat atölyelerinde ve fakültelerinde fotoğrafın artık kaçınılmaz bir ağırlığı var” diye konuştu. 

 

Fotoğrafın sadece tanıklık etmekle kalmadığını ve kanıtlarla belgeler sunduğunu vurgulayan İslimyeli, “Ama her belge gibi bu tanıklığın bir bilgelik katına sıçraması için Ara Güler gibi sanatçılar olmalı. Görsel bilgi, bir bilgelik katına ancak böyle sanatçılarla yükselebilir. Her sergi, yaratıcısına anlam kazandıran derinlik kazandıran bir sunum da gerektirir. Bu saygı ve sevgiye gerekli saygıyı sunmak için yaratıya, yaratıyla cevap vermek gerekir, yaratıcılık böyle çoğalır. Ara Güler’in yeteneğine ve sevgisine layık bir düzenleme yapmaya çalıştık. Sergiyi bir yapıt gibi düşünerek düzenledik. Ona layık olabildikse ne mutlu bize” dedi.  

 

“Ara Güler, bir kültürel bellek yaratıcısı” 

Serginin açılış sunumunu gerçekleştirilen Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak ise; serginin özgün bir buluşmaya olanak sağladığını belirterek, “Ara Güler, görsel dünya yolculuğumuzdaki kayıtlarıyla hafızalarımızı oluşturan, toplumumuzun sosyal sınıflarına tanıklık etmemizi sağlayan bir kültürel bellek yaratıcısıdır. Fotoğrafın hakikat olduğunu neredeyse tüm röportajlarına taşımış ve kendisini bir görsel tarihçi olarak tanımlamıştı” diye konuştu. 

 

 

Ara Güler’in imzasının olduğu 24 sanatçı portresinin, kültür ve sanat açısından bereketli topraklar üzerinde yaşadığımızın da bir göstergesi olduğunu vurgulayan Rektör Cemal İbiş, “Ara Güler’in yaşamının ve eserlerinin, özellikle öğrencilerimiz için ilham kaynağı olacağını düşünüyorum. Ne mutlu bize ki bu topraklardan Ara Güler gibi bir usta geçti” dedi.

 

“Bir üniversitede açılan ilk Ara Güler sergisi” 

Açılışa katılan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan da Ara Güler’in kadrajına her zaman insanı taşıdığına belirterek, serginin ilk olma özelliğine dikkat çekti. Akhan; “Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) olarak Ara Hoca’nın o eşsiz arşivini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan bir misyonumuz var. Bu platformu bize sağladıkları için Işık Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bu, bir üniversitede açılan ilk Ara Güler Sergisi. Ara Güler her zaman kadrajına insanı almıştır. Bu sergi de o açıdan çok anlamlı. ‘Ara Güler ile Göz Göze’ derken Cumhuriyet Dönemi’nin yetiştirdiği modern Türk resmine destek veren, yaratan ve yaşatan ressamlarımızın bir toplu sergisini gözler önüne seriyoruz. Özellikle Balkan Naci hocamızın küratörlüğünde gerçekten çok etkileyici bir sergi olmuş. Türk sanatseverleri böylesine güzel bir sergiyi ziyaret etmeleri için bir an önce heyecanla davet ediyorum” diye konuştu. 

 

‘Ara Güler’le Göz Göze: Türkiye’den Sanatçı Portreleri’ Sergisi Galeri Işık Maslak’ta 29 Ağustos tarihine kadar gezilebilecek. 

 

 

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz