d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ardan Özmenoğlu | Abilerim Ablalarım | Öktem&Aykut

88 B izlenme  
5.11.2020

Ardan Özmenoğlu
"Abilerim Ablalarım"
15 Ocak - 17 Şubat 2016
Öktem&Aykut


Ardan Özmenoğlu’nun 2016 yılındaki ilk kişisel sergisi Abilerim Ablalarım, Ankara ve  stanbul’da aynı zamanda iki ayrı galeride bir bütün olarak gerçekleşiyor. Galeri Siyah Beyaz ve Öktem&Aykut, Türkiye güncel sanat ortamında istisnai bir işbirliği yaparak, Özmenoğlu’nun tek sergiye ait birbirini tamamlar nitelikteki yeni eserlerine beraberce evsahipliği yapıyor.

Özmenoğlu eserlerinde Türk ve küresel popüler kültüre ait ifade ve imgeleri altüst edişi ile tanınıyor. Özellikle post-it not kağıtları ve neon kullanarak ürettiği eserlerinde, malzemenin beraberinde getirdiği anlam yükü ile beraber; kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özel bir dil geliştiriyor. Özmenoğlu, iletişim ve teknoloji hızıyla tanımlanan çağımızda, anlam ve referans bolluğunun kaygan zemininde, işaretler ve imgeler arasından yaptığı slalom ile Türkiye güncel sanatında benzersiz bir çizgi tutturuyor.

Abilerim Ablalarım, Özmenoğlu’nun referans havzası ile malzeme ve imge dağarcığını genişleten bir sergi. Sergide, Özmenoğlu’nun eleştirel yaklaşımı ile mizahı ise iyiden iyiye keskinleşiyor. Yine de bu keskin dil, Türkiye kitle kültürünü sevecenlikle kucaklıyor, onu alt üst ettiği anlarda, yaşadığımız hayatı bir nebze havalandırmış da oluyor.

1979, Ankara doğumlu Ardan Özmenoğlu, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde aldı. Berkeley Kala Art Institude, Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. Berlin, Frans Masereel Centrum Kasterlee, Kulturkontakt Viyana ve Glasstress Murano Venedik’te misafir sanatçı programlarına katıldı. Berlin, İstanbul, New York, Ankara, Viyana, Cenevre ve Zagreb’de kişisel sergiler gerçekleştirdi. İstanbul ve New York’ta yaşayan ve çalışan sanatçının bir sonraki kişisel sergisi Nisan 2016’da, Osthaus Museum Hagen’de açılacak.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz