d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Arkas Koleksiyonunda Post-Empresyonizm | Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

103 B izlenme  
3.11.2020

Arkas Koleksiyonunda Post-Empresyonizm

13 Eylül – 6 Kasım 2018

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eylül 2018 sergi programı “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm” sergisi ile olacaktır.  

Yenilikçi yaklaşımlarıyla, klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin kilit figürlerinden olan Post-Empresyonistler, Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki ile eylül ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. 

13 Eylül-6 Kasım 2018 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda yer alacak bu sergi, Arkas Koleksiyonu’na yıllara yayılan titiz bir araştırma, büyük gayret ve yatırımlarla kazandırılan Fransız ressamların yanı sıra Paris’ten yayılan fikirlerin etkisiyle modernist yaklaşımı benimseyen ve bunu kendi kültürel öğeleriyle harmanlayan pek çok Avrupalı sanatçıyı da bünyesinde barındırmaktadır.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 48 sanatçı ve 102 eserin yer aldığı sergi, İstanbullu sanatseverlerin kolaylıkla ulaşamayacakları eserleri bir araya getirmesi ve Türkiye’de Post-Empresyonizm üzerine açılan en kapsamlı sergi olması bakımından büyük önem taşıyor. Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote ziyaretçilerin yapıtlarını görme imkânı bulacakları sanatçılardan sadece birkaçı.  

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ  

PROF. SAMİ ŞEKEROĞLU SİNEMA-TV MERKEZİ 

TÜRK SİNEMA KLASİKLERİNİ RESTORE EDİP YENİLEMEYE DEVAM EDİYOR

ARKAS HOLDİNG’İN KATKILARIYLA

ÖĞRETİM ÜYELERİ VE ÖĞRENCİLER ATIF YILMAZ’IN 

“AH GÜZEL İSTANBUL” FİLMİNİ 

DİJİTAL ORTAMDA RESTORE EDİP YENİLİYOR

Prof. Sami Şekeroğlu’nun danışmanlığında 2009 yılından başlayarak sürdürülen dijital film restorasyonu çalışmalarının devamı olan ve ARKAS Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilen bu restorasyon çalışması 2018’in ilk projesi. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı, başrollerini Sadri Alışık ve Ayla Algan’ın paylaştığı “Ah Güzel İstanbul” filminin dijital ortamda restore edilmiş ve yenilenmiş kopyası, Ekim 2018’de tamamlanarak sinemaseverlere sunulacak.

2017’de yine ARKAS Holding’in katkılarıyla Halit Refiğ’in “Hanım” filmi, dijital ortamda restorasyonu yapılıp yenilenmiş, filmin oyuncuları Yıldız Kenter, Eşref Kolçak’ın yanı sıra Türk sinemasının önemli isimlerinin bir araya geldiği bir gala ile sinemaseverlere gösterilmişti. 

Restorasyon çalışmalarının temel amacı, Türk sinemasının önemli eserlerinin gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda restorasyonu yapılacak filmlerin durumlarına göre bir öncelik sırası oluşturulmaktadır. Bu sıralama yapılırken filmlerin gerek çekildikleri dönemdeki teknik koşullardan ve elverişsiz laboratuvar işlemlerinden, gerekse zaman içinde yıpranmalarından kaynaklanan fiziksel arızalar ile bozulmalarının hızlanması göz önüne alınmakta, bu tür filmler öncelikli ve acil olarak ele alınmaktadır. 

Kurumumuz, geçtiğimiz yıllarda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait 600.000 metre yanar tabanlı belge filminin tamamını dijital ortama aktarmış, önemli bir bölümünün de dijital restorasyonunu yapmıştır. 

Ayrıca kendi olanaklarına ek olarak kültüre ve sinemaya hizmet veren bir çok kuruluşun maddi desteği ile restorasyon çalışmalarını yürütmüş; Üç Arkadaş (Yönetmen: Memduh Ün), Vesikalı Yarim (Yönetmen: Lütfi Akad), Gurbet Kuşları (Yönetmen: Halit Refiğ), Muhsin Bey (Yönetmen: Yavuz Turgul), Sevmek Zamanı (Yönetmen: Metin Erksan), Bitmeyen Yol (Yönetmen: Duygu Sağıroğlu), Kuyucaklı Yusuf (Yönetmen: Feyzi Tuna) filmlerini restore ederek yenilemiştir. 

Kurumumuz, kendi olanaklarıyla Metin Erksan’ın “Kuyu”, Halit Refiğ’in “Haremde Dört Kadın” filmlerinin restorasyonunu büyük ölçüde tamamlamıştır. Programın devamı için maddi destek arayışlarımız devam etmektedir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz