80a374ee-7f10-4dce-ade4-e624262072b2.jpg

Artkilim ''Olası Düzlemler'' Belkıs Balpınar

35 B izlenme  
9.09.2009
EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, Türkiye’de ilk defa ‘kilim’ dokusunu kullanarak çağdaş sanat ürünleri ortaya çıkartan Belkıs Balpınar’ın sıra dışı artkilim” çalışmaları ve Canan Çelik 'in heykel çalışmaları 8 Eylül – 3 Ekim Tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverlerle buluştu. Sergi aynı zamanda 12 Eylül - 8 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında “ Paralel Etkinlikler “ içerisinde yer almaktadır. Eserleri pek çok değişik ülkede özel koleksiyonlara girmiş olan Belkıs Balpınar, çalışmalarını şu şekilde açıklıyor: “Geleneksel bir el sanatını, çağdaş bir şekilde kullanabilmek için, geleneksel formların dışına çıkabilmek gerekir.

Geleneksel kilimler kuşaktan kuşağa geçen motifleri, sembolleri üzerinde taşıyor. Ben ise, 21. yüzyılda bir metropolde yaşayan ve dünyanın pek çok ülkesinde bulunmuş biri olarak ve yayınlardan, medyadan ve internetten dünyada olanları takip edebilen ‘küresel bir varlık olarak’ görüntü ve bilgilerin saldırıları altındayım. Bütün bu görsellik bolluğu arasında kendime özgü çalışmalar yapıp onları kilim dokusu ve keçe ile ifade etmeye çalışıyorum.

Son yıllarda kuantum belirsizliği, kaos, karadelikler, ekstra boyutlar, sicim, bilincin oluşumu hakkındaki yeni teoriler hakkında modern fizik, uzay, biyoloji araştırmaları ile ilgili günden güne sayıları artan yayınları takip ederek yaşamın anlamı hakkında kendi yaşam felsefemi oluşturmaya çalışıyorum. Zannediyorum bu ilgim yaptığım işlere de yansıyor”. Ekavart Gallery, 8 Eylül – 3 Ekim 2009 tarihleri arasında, Kilim ve keçe dokusunu kullanarak algıları zorlayan düzlemler yaratan sanatçı Belkıs Balpınar’ın “Olası Düzlemler” - Artkilim sergisine davet ediyor.
Devamı

Seçtiklerimiz