728x90.jpg

Assorted Cocktail - Martin Parr

23.376 izlendi
santralistanbul'da Fotoğraf Sergisi "ASSORTED COCKTAIL" MARTIN PARR

santralistanbul, 17 Temmuz – 30 Ekim 2008 tarihleri arasında Magnum fotoğrafçısı Martin Parr'ın "Assorted Cocktail" başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak. 156 eserden oluşan sergi, santralistanbul Ana Galeri 3. katta ziyarete açılacak.

Çağımızın "vakanüvis"i olarak nitelendirilen ünlü İngiliz fotoğrafçı Martin Parr'ın fotoğrafları, köklü bir belgesel fotoğraf geleneğine yaslanan Magnum Photos için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Martin Parr, insanlara tanıdık görünen şeyleri yepyeni ve çarpıcı bir biçimde sunuyor. Magnum fotoğrafçılarının alışılmış çalışmalarıyla karşılaştırıldığında, belki de Parr'ın fotoğrafları yeterince yabancı, uzak, gizemli ve hüzünlü değil, tam tersine, fotoğraflarda ilk bakışta fazlasıyla tanıdık, fazlasıyla gündelik hayata dair ve sıradan sahneler sunuluyor. Bu özelliği ile diğer Magnum fotoğrafçılarından ayrılan Martin Parr, insanları sarıp sarmalayan kapitalist kültür konusunda izleyenlerde yarattığı yoğun farkındalık açısından ise tipik bir Magnum fotoğrafçısı olarak değerlendiriliyor.

Martin Parr'ın ilk bakışta, abartılı, grotesk ve alışılmadık görünen fotoğrafları, aslında nasıl yaşadığımızı, kendimizi başkalarına nasıl tanıttığımızı ve değer verdiklerimizi keskin bir ironi ile gösteriyor. Hem estetiği hem de içeriğiyle tanıdık olan bu görüntüler, metropol insanlarını olağanüstü bir mizahla yansıtıyor. Seçtiği konular ve bu konuları ele alış biçimiyle dikkat çeken Martin Parr'ın fotoğraflarında bireysel özellikler ve ayrıksılığa değer veriliyor.

Parr'ın "Son Tatil", "Bıkkın Çiftler", "Küçük Dünya", "İngiltere'yi Düşünmek", "Almanya'yı Düşünmek", "Telefon Projesi", "Knokke le Zoute", "Glasgow", "Meksika", "Lüksemburg" ve "Sağduyu" başlıkları altında sunduğu 156 eserden oluşan retrospektif sergisi "Assorted Cocktail" 17 Temmuz – 30 Ekim 2008 tarihleri arasında santralistanbul'da ziyaret edilebilir.

"Assorted Cocktail"
Fotoğrafçı: Martin Parr
Sergi, Pazartesi hariç her gün 10.00 – 20.00 arası açıktır.

Tarih : 17 Temmuz – 30 Ekim 2008
Yer : santralistanbul
Adres : Silahtarağa Mah. Kazım Karabekir Cad. No: 1
Eyüp İstanbul
Tel : 0212 311 73 60
ETİKETLER

santralistanbul /


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG