Aynı Nehirde Bir Daha - Meltem Işık

60 B izlenme  
14.01.2021

Sergi 31 Mart'a kadar Galeri Nev'de

Sanatçı fotoğraflarında kişinin bedeniyle ilişkisini, aynı anda hem gören hem görülen olma özelliği üzerinden araştırıyor.

Sıradan olanı mercek altına aldığı işleri, insanın kendisini harici araçların yardımı olmaksızın bir bütün olarak görmesinin imkânsızlığı fikri etrafında şekilleniyor. Meltem Işık önce, kendimize bakarken çıplak gözle görebildiğimiz başsız vücuda dair, boyundan aşağısıyla sınırlı, kendi arkasını güçlükle içeren görüş alanını, modelin bedenine ait bir detay olarak belgeliyor.

Sanatçı modeli bu detayın üzerine basıldığı kumaşa bakarken bir daha görüntülediğinde, parça ile bütün arasında bazen forma, bazen ise anlama dayalı daha dolaylı ilişkiler kurarak, görülene dair alternatif okuma olanakları ima ediyor.

Bire bir boyutta izleyiciyle aynı mekâna getirdiği bedenler ile özel ve kamusal alanın sınırlarını da sorguladığı bu seriye dair Meltem Işık şöyle diyor: “Her modelin katılımı ve katkısıyla sürekli bir müzakere halinde gelişen süreçte işler nihayetinde fotoğraf olarak vücut bulsa da, özünde heykelle yakından ilişkili. Benim için bu işler yaşayan, hareket eden, değişen ve her açıdan bakıldığında farklı olanaklar sunan, üç boyutlu bedenlerin ve karakterlerin fotoğrafla belgelenmesi.

Kendime çok yakın bulduğum bu insanları, bedenlerini ve kendilerine has özelliklerini gözlemlemek, bana hiçbir zaman bütününü göremediğim kendi bedenime bakışımı ve onunla ilişkimi yansıtma imkânı sunuyor.”

1977 yılında Ankara’da doğan Meltem Işık, New York’ta yaşıyor. 1998’de Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra, New York’ta Fashion Institute of Technology’de eğitimine devam etti. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Yakın zamanda Siemens Sanat’ın organize ettiği yarışmayla “Sınırlar Yörüngeler 09” (2011) sergisine katıldı.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin