Ayşegül Sağbaş - Evlenmeden Olmaz

56 B izlenme  
7.11.2020

Genç sanatçı Ayşegül Sağbaş yeni sergisiyle Galeri Zilberman’da…
Evlenmeden Olmaz isimli son sergisinde, resim serilerinde kullandığı kurgu karakter Fadu aracılığıyla, yine toplumun en mahrem gerçeklerini tartışmaya açarak, ahlaki tabularla oynuyor.
Bu sergi, büyük kentlerin bir kısmında sorun olmaktan çıksa da Türkiye’nin genelinde önemli bir tabu olan evlilik öncesi sekse gönderme yapıyor. İnsan doğasındaki temel güdülerden olan cinsellik, toplum tarafından ne kadar baskılansa da ele geçirilemiyor. Sanatçının ilk dönem çalışmalarında naifliğiyle dikkat çeken Fadu günümüze ayak uyduruyor ve bir nevi seks idolüne dönüşüyor
Gelenek ve göreneklerin gereğinin yanında, tüketim kültürü ve magazin medyasının sonsuz talepleriyle şekillenen ihtiyaçlar belli bir kadın tipini zorlarken, Fadu da bu dönüşüme ayak uyduruyor. Füruzan Şimşek, Ayşegül Sağbaş’ın son dönem resimleriyle ve Fadu’yla ilgili olarak şöyle diyor:
“…kadının metalaştırılması kadın açısından yılların etkisi ve erkek egemen toplum gereği kabullenilmiş görünüyor. Fadu, erkeğin bir kadında neleri sevdiğini medyadan öğrendi: ”Evet! File çorap seksidir! Erkek tarafından beğenilir!”dedi. Kendi tercihi dışında erkeğin –ki erkeği de medya ikna etmişti-, seçtiği file çoraba kendini hapsetti. Fadu da tüm bu etkilerle yeniden yaratıyor kendini ve içindeki şeytanı ifşa ediyor. Naifliğini bir taraftan çizgi film karakterleriyle koruyor ama seksilikten uzaklaştıramıyor onu, diğer taraftan file çorapla öğretilen seksilik(!) daha da vurgulanıyor. Çağın beklentilerine hizmet eden çağın kahramanı var oluyor böylece. File çorap resimlerdeki grafik etkiyi güçlendiryor. Bu kadarıyla yetinmeyen sanatçı yeni bir bakış açısı katıyor bu sergide resimlere. Yakın kadrajlar seçilerek hazırlanan resimler bir yandan kompozisyonları gerçeklikten uzaklaştırırken diğer yandan Fadu’nun cinselliğine yaklaştırıyor izleyiciyi…”
Toplumsal tabular, medyanın dayattığı roller, çocukluk ve yetişkinliğin tanımıyla ilgili sıkıntılı süreç Fadu’nun renkli ve eğlenceli dünyasının ayrıntıları arasına sıkışmış, son derece karmaşık sorunlar olarak çözülmeyi beklerken: Fadu tüm cazibesiyle beğenilmeyi ve arzu edilmeyi bekliyor.
Evlenmeden Olmaz, Galeri Zilberman’da 11 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında görülebilir.

Müzik;Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz