d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Bahadır Baruter - Senin Ailen Bir Yalan Yavrum

83 B izlenme  
10.12.2020

Bahadır Baruter
Senin Ailen Bir Yalan Yavrum
13 Eyl - 13 Ekim 2012

Karikatürist kimliği ile tanıdığımız Bahadır Baruter, 13 Eylül-13 Ekim 2012 tarihleri arasında x-ist’teki "Senin Ailen Bir Yalan Yavrum" başlıklı sergisinde dijital resim ve videoları ile bambaşka bir yönünü ortaya çıkarıyor. Mizahi bakış açısı ve ironik yaklaşımını resimlerinde de sürdüren sanatçı, toplumun en gizli tabularından biri olan aile kavramını gösterilmeyen gerçekleri ile ele alarak seyirciyi kendiyle yüzleştiriyor.

Baruter’e göre yalnızlığın kendine bahane edindiği en makbul kılıf ailedir. Aile, bireylerin ancak bir arada varolabileceği inancıyla inşa edilmiş, yanıltıcı bir mutluluk kaynağıdır. Etrafın algısına yansıtılan olumlu imajların aksine mecburi ilişkiler, zoraki gülümsemelerle insanı esir edebilir. Organik bağlar tutundukça kopar, birlik uğruna bireyi yok eder. Baruter, karşı duruş sergilediği aile kavramını farklı üslupları birleştirerek resmediyor.

Aslında her resim kara mizahla harmanlanmış gündelik bir sahnedir. Beklenilenin aksine mutlu aile sofraları, kucaklanan çocuklar yoktur bu sergide. “Senin ailen bir yalan” derken de Baruter, aslında kendi yalanımızı ortaya çıkarmayı hedefler, aile tablolarını sahtelikten arındırarak yeniden yaratır; izleyiciyi bir kez de duruma dışarıdan değil içeriden bakmaya çağırır. Sıcak, sevecen ve güvenli görünen anların gerçekliğini sorgular, doğal olanı arar. Amacı kendi doğrusunu kabul ettirmek değil, kabul görenin sorunlarını su yüzüne çıkarmaktır.

Baruter’in, Elektromak’ın teknoloji sponsorluğunda gerçekleşen “Senin Ailen Bir Yalan Yavrum” isimli sergisine x-ist tüm sanatseverleri bekliyor.

Müzik: Müzikotek
 

Devamı

Seçtiklerimiz