d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Balkan Naci İslimyeli-Arka Yüz-Bozlu Art Project

115 B izlenme  
10.11.2020
Balkan Naci İslimyeli
Arka Yüz
11 Şubat - 30 Mart 2014
Bozlu Art Project
 
 
“Arka Yüz/Back Side” sergisinin açılışı 11 Şubat 2014’te Bozlu Art Project Nişantaşı’nda… 
1990’dan günümüze sağlık ve teknoloji alanında dinamik yapısıyla sürekli gelişerek büyüyen Bozlu Holding bünyesinde kurulan Bozlu Art Project Nişantaşı,  “Arka Yüz/Back Side” sergisinde çağdaş sanatımızın öncü isimlerinden Balkan Naci İslimyeli’nin, son yapıtlarını izleyiciyle buluşturuyor. Yaklaşık 15 yapıtın yer aldığı sergi, insan yüzlerini bir iç bakış ile görmeyi vaat ediyor.
Balkan Naci İslimyeli, son yapıtlarında yüzler üzerinde bir otopsi gerçekleştiriyor. Resimsel gereçlerin bir neşter gibi kullanıldığı bu yüzler, ayrıştırılarak yeniden kurgulanıyor. Bu zamansız, cinsiyetsiz ve tanımsız yüzlerin yaşadığı basınç ve travmalar, portrelere kazınmış işaretler biçiminde yansıyor. 80’li yıllardan başlayarak yüzeyden derine, bugünden düne doğru devinen çok katlı anlatım; sanatçının insan gerçeğinin ayrıştırılmasında kullandığı ortak bir yöntem. Pentimentolar, Deli Gömleği, Suret, Psikolaj ve Kara Yazı adlı geçmiş sergilerinde görüldüğü gibi sanatçı yüz üzerinden derinleşerek insanın iç ve dış basınçlarla değişen, dönüşen iç gerçekliğinin yüze vuran göstergeleriyle ilgili ürünler verir.
Arka Yüz/ Back Side, bu çok katmanlı anlatımın sınırlı portre yüzeyinde büyütülen yeni ve dramatik bir örneği niteliğindedir.
“Arka Yüz/ Back Side” sergisi BOZLU ART PROJECT Nişantaşı’nda 11 Şubat – 30 Mart 2014 tarihleri arasında izlenebilir.

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz