973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Balkan Naci İslimyeli | Resimdeki Söz | Aynalı Geçit

129 B izlenme  
5.07.2024

Balkan Naci İslimyeli

Resimdeki Söz

4 - 16 Mayıs 2024

Aynalı Geçit

2022 yılında kaybettiğimiz ressam, şair, düşünür ve akademisyen Prof. Balkan Naci İslmyeli’yi, SANAT KRİTİK YAYINLARI’ndan çıkan Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri’nin kaleme aldığı RESİMDEKİ SÖZ: BALKAN NACİ İSLİMYELİ’NİN YAPITINA BİR BAKIŞ adlı kitabın lansmanı, sergi, sempozyum ve Türk sanat müziği konseri ile AYNALI GEÇİT  ev sahipliğinde andık.

Gülfem Dedeoğlu küratörlüğünde hazırlanan Balkan Naci İslimyeli “RESİMDEKİ SÖZ” sergisi  Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri’nin kitabında göstergebilim üzerinden analiz ettiği “SURET”, “SUÇ”, “AFRİKA KARAYAZI”, “MAKAS-PSİKOLAJ” ve “GÖLGELER KENTİ” dönemlerinden bir seçkiden oluşuyor. Sergi 4-16 Mayıs tarihleri arasında Pazar günleri hariç ziyaret edilebilir.

4 Mayıs tarihinde düzenlenen sempozyumun birinci bölümünde açılış konuşması, projeyi hayata geçiren Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri, Prof. Dr. Sezen İslimyeli ve Gülfem Dedeoğlu tarafından yapıldı.

1. oturum “Sanatının İzinde Balkan Naci İslimyeli’yi Konuşmak” başlığıyla Bedri Baykam moderatörlüğünde sayın Beral Madra, Prof. Dr. Kıymet Giray ve Fırat Arapoğlu’nun konuşmacı olarak katılımları ile gerçekleşti.

Birinci oturumun ardından, “Balkan Naci İslimyeli’nin Sevdiği Şarkılar”ın seslendirildiği müzik dinletisinde  solistler Prof. Nesibe Özgül Turgay, Prof. Dr. Sezen İslimyeli ve piyanist Bakyt Momunkulov sahne aldı.

9-10 Mayıs tarihlerinde “Balkan Naci İslimyeli Yapıtının Çözümlenmesi” başlığı altındaki etkinlikte küratör Gülfem Dedeoğlu ile bir sergi turunun ardından, Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri izleyicilere özel bir anlatımla sergide yer alan yapıtları göstergebilim üzerinden çözümledi.

11 Mayıs tarihinde düzenlenen sempozyumun ikinci bölümünde ise üç farklı oturum gerçekleştirildi.

2. oturum “Balkan Naci İslimyeli: Sanatın Sözü” başlığıyla Erkan Doğanay moderatörlüğünde düzenlendi. Oturumda konuşmacı olarak Seval Bulutoğlu, Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri ve Genco Gülan yer aldı.

3. oturum “Balkan Naci İslimyeli: Şiirin Sözü” başlığıyla  Seval Şahin moderatörlüğünde, Abdullah Ezik, Hasan Turgut ve Çağatay Yılmaz’ın katılımıyla düzenlendi. İslimyeli’nin şiiri, edebiyatı ile sanatı arasındaki bağlantılar üzerine bildiriler sunuldu.

4. oturum “Balkan Naci İslimyeli: Ressamın Sözü” başlığıyla Prof. Dr. Eva Şarlak moderatörlüğünde Pınar Aygün, Özge Yılmaz, Dr. Gökhan Balkan ve Şermin Kıvanç Seval’in konuşmacı olarak katılımları ile gerçekleşti.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin