Balkon | Galeri Apel

91 B izlenme  
5.11.2020
"Balkon"
17 Aralık 2015 - 30 Ocak 2016
Galeri Apel


"Sergi konularını gündelik yaşamdan seçen Galeri Apel izleyicilerini bu defa "Balkon" başlıklı sergisine çağırıyor. Günümüzde çeşitli şekilleri ve işlevleri olan balkonlar toplumsal kırılma zeminleri de yaratan önemli mimari ögelerdendir. İstanbul'un denizle içiçe konumu balkonları zamanla kaçınılmaz kıldı. Osmanlı döneminde iç mekanda otururken üç değişik manzaranın birlikte gözlemlenebildiği geleneksel cumbaların yerini günümüzde balkonlar aldı.
 
İnsanlık tarihinin büyük bir kısmında, balkonun mimari kullanımının yanı sıra; edebiyat, tiyatro ve diğer görsel sanatlarda da balkonla özdeşleşen unutulmaz örneklere rastlanır: William Shakespeare'in Romeo ile Jülyet oyunu ve Edouard Manet'nin "Balkon" tablosu bu örneklerden ilk akla gelenlerdir. 
 
Apel'deki sergi, balkonun toplum yaşamında içerinin dışarıyla, zeminin yükseklikle, özelin kamusal alanla olan ilişkilerini birçok çağrışımıyla yansıtıyor. Değerli yorumlarıyla katkıda bulunan sanatçılarımıza teşekkür ederiz. "
 
 
Endam Acar, Behiç Ak , Aydan Baktır, Sakine Çil, Sümbül Eren, Can Göknil, Aslımay Altay Göney,  Esra Carus Gülaydın, Güler Güngör,  Kurucu Koçanoğlu, Raziye Kubat, Suzy Hug Levy, Çiğdem Mahsunlar, Leyla Sakpınar , Nevzat Sayın Emre Senan, Maria Sezer ,Yıldız Şermet, Gamze Taşdan, Bahadır Yıldız, Hande Varsat , Shirley Verette.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz