d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Banu Vargı Tümay Cumhuriyet Dönemi 1923-2010 Baskı Fotoğraf Koleksiyon Seçkisi

16 B izlenme  
6.01.2021
Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Koleksiyonu’ndan seçmelerin bir bölümü ilk olarak ‘’İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin açılışı ile birlikte ilk olarak ‘’ Banu Vargı Tümay-Dünya Gözü Galerisi’nde daha sonra da Swissotel Büyük Efes- İzmir’de sergilendi. 3 Temmuzda açılışı yapılan sergi ,   14 Temmuz ’a kadar da Kadıköy Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi’nde sanat severlerlerle buluşuyor.

Koleksiyonun temel yapısı ‘’Cumhuriyet’’  Döneminde ‘’ Sanatsal Söylem’’ ve ‘’Meslek Uygulamaları’’ alanında faaliyet yürüten her kuşaktan geniş bir kitlenin ürünlerini kapsamaktadır. Koleksiyonda bugün hayatta olmayan kadroların yanında, profesyonel olarak yaşamlarını sürdürenler, amatör çalışmalarını yürütenler bulunmaktadır.
 Fotoğraflar çoğunlukla ülkemizdeki yaşama bakışları, doğa ve kültür özelliklerini konu almaktadır. Dolayısıyla belgesel ve antropolojik özellikleri ile önemli araştırma ve çalışmalara temel olmaktadır.
 Koleksiyon kapsamındaki fotoğraflarda portre,insan  manzaraları, çocuk, kentler, kent yaşamı, anıtlar, tarihi çevre, uygarlıklar, sanayi, kır-köy yaşamı, doğa, natürmort, reklam çalışmaları gibi konular yer almaktadır.
Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Koleksiyonu’ndan seçmelerin bir bölümü ilk olarak ‘’İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin açılışı ile birlikte ‘’ Banu Vargı Tümay-Dünya Gözü Galerisi’nde sergilendikten sonra ilk olarak Swissotel Grand Efes- İzmir’de değerli izleyicileri ile buluştu, şu anda da Kadıköy Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi’nde sanat severlerin beğenisine sunulmuştur.
 Koleksiyonun diğer bölümü ise müzenin Araştırma Arşivi ve Kitaplığı’nda yer almaktadır. 

Alpay Evin, Ara Güler,Ergin Minisker, Gültekin Çizgen, Günay Alok, Güneş Karabuda, Leon Keribar,Mustafa Türkyılmaz, Önder Küçükerman,  Sami Güner, Reha Günay, Sıtkı Fırat ve daha birçok değerli sanatçının fotoğraflarını sergide görmek mümkün.
 
Devamı

Seçtiklerimiz