Başka Bir Tepeden | Elgiz Müzesi

89 B izlenme  
3.11.2020

Başka Bir Tepeden

26.06 – 28.10.2018

Elgiz Müzesi

Sergide yer alan sanatçılar: Abdulkadir Hocaoğlu, Ahmet Aydın Atmaca, Aslı İrhan, Başak Cansu Güvenkaya, Burcu Erden, Bülent Çınar, Caner Şengünalp, Cemre Demirgiller, Çağdaş Erçelik, Fulya Asyalı, Furkan Depeli, Gizem Türkdoğan, Gözde Can Köroğlu, Halil Daşkesen, Kemal Özkan Arslan, Kutlu Alican Düzel, Muhammet Hanifi Zengin, Olcay Ataseven, Özgür Mehmet Sakallı, Pınar Yılmaz, Sanem Tufan, Tanzer Arığ, Timuçin Erk, Tuncay Koçay, Vasilisa Chugunova.

2001’den bu yana sanat faaliyetlerine devam eden Elgiz Müzesi bu yıl 2000 metrekarelik açık hava alanında 10.Teras Sergisi Başka Bir Tepeden‘i gerçekleştiriyor. Teras sergisi bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi açık çağrı ile gerçekleşti. İstanbul temalı bu heykel sergisine her sanatçı kendi İstanbul algısı ve imgesiyle katıldı. Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi farklı şehirlerden heykeltıraşların yer aldığı bu sergi günümüz İstanbul’una içeriden ve dışarıdan bir yorum getirdi. Her bir bakış açısı İstanbul’un apayrı bir tepesinde –Maslak’ta- Elgiz Müzesi terasında buluştu.

Sanatçılar İstanbul’un sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini anlattı. Bu şehri; birçok yolun sonunda yer alan, kendi yollarını barındıran ama yolların her gün yeniden çizildiği bir yer, bir huzursuzluk, gün geçtikçe tehdide dönüşen bir alan olarak tarif ettiler;  şehirde yer bulmayı, şehre ait olmayı denediler. İstanbul’un tekinsiz olmayan ve en bilinen halini, şehrin ve mekânların değişimine rağmen toplumsal hafızada bıraktıklarını imgeleştirdiler.

Sergide pek çok şiire, şarkıya konu olmuş, bir zamanlar neredeyse dünyanın merkezi olarak nitelendirilmiş, tarihi ve dokusuyla her daim yüceltilmiş İstanbul’un yıkıcı, değişken yaşam alanını, kalabalığını, rehavetini ve tüm kucaklayıcılığıyla içinde bireye yer bırakmayan halini bulacak, siz de kendi “önemsemediğiniz imge hazinenizi” arayacaksınız.

Seçici kurulunda Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’in yer aldığı sergiyi ekim ayı sonuna kadar terasımızda görebilirsiniz.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz