d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Bedri Baykam'ın 4 Boyutlu Çalışmaları Monaco'da

35 B izlenme  
25.11.2020

Bedri Baykamın, Monte Carlonun en önemli sanat merkezlerinden «La Maison de LAmerique Latin de Monaco»daki sergisinin açılışı hayli kalabalık geçti. Gerek Cote dAzurde yaşayan Türk kolonisinin, gerek Monacolu sanatseverlerin büyük ilgi gosterdigi bu önemli resepsiyonun açılış konuşmasını, Türkiyenin Monaco Fahri Konsolosu Dr. İlhami Aygün ve eşi yaptı.

Baykamın 15-19 Ekim tarihleri arasında İstanbul Contemporary Sanat Fuarında ilk kez görülen 4 boyutlu büyük ebatlı işleri, böylece Avrupada da ilk defa sergilenmiş oldu. Monacolular, daha önce karşılaşmadıkları bu 4 boyutlu işler karşısında şaşkınlık ve hayranlıklarını gizleyemediler. Sanatçının uzun süreden beri üstünde çalıştığı boyasal ve dijital saydam katmanların lens teknolojisi ile buluşmasından doğan bu yapıtlar için, ünlü İngiliz tarihçi Edward Lucie Smith, sergi için hazırlanan katalogda şunları söylüyor : «Bedrinin bu son işleri, kelimenin her anlamıyla yenidir… Bu yapıtlar karşısında şaşırma konusunda hiçbir sıkıntımız olmayacak.»

Monaco televizyonunun Baykamla yapılan kapsamlı bir röportajla tanıttığı serginin Marsilyada da görülmesi için, Türkiye Başkonsoloslugu ve Marsilya Belediyesi sanatçıya teklif götürdüler.

Açılışa katılanlar arasında Almanya Büyükelçisi Ambassador Holger H. Eberle ve eşi, Jamaika Büyükelçisi, İtalyan Konsolosluğu Sansolyesi Paolo Sola, Avukat Aurelio Vanti ve eşi, Türk işadamlarından Hayim Fresko, Mordo Beraha, Yusuf Albukrek, Lucette Berguig, Mike Albukrek, Sami Başağası, Laura Favales Savignano, Francois Duboucher gibi Monaconun tanınmış simaları katıldı.

28 Ekimde başlayan sergi 17 Kasıma kadar açık kalacak.

Devamı

Seçtiklerimiz