d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Belmin Pilevneli | Aşık mısın? | Galeri/Miz

90 B izlenme  
3.11.2020
“Aşık mısın?”
“Are You In Love?”
19 Aralık 2017 – 17 Ocak 2018
Galeri/Miz
 
Galeri/Miz, genç kuşak sanatçılarından olan Belmin Pilevneli’nin sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının aşk ve mahremiyeti yansıtan işleri, şiirler ile ilerliyor. Gofraj baskı, gravür, suluboya, lazer kesim, vektör çizim, kurşun ve kuru boya gibi teknikler kullanan Pilevneli’nin esas malzemesi kağıttır. Gofraj ile sadece kağıda boyut vererek yaptığı işler saflığı ve mesafeyi temsil eder.
 
Serginin temasını oluşturan “aşk” bir noktada aslında varoluş sebebimizdir. Yüzyıllardır insanlığın sahip olduğu ortak bir histir. Herkesin farklı bir şekilde deneyimlediği ama eninde sonunda aynı hisleri bir şekilde yaşattıran, ağlatan, ama güldüren, hatta heyecanlandıran tuhaf bir duygudur. Bu soyut kavram, sanatçı Belmin Pilevneli’nin “Aşık mısın?” başlıklı ilk solo sergisinde kendi perspektifinden mısralara ve görsellere dönüşür.
 
Sanatçı, zaman zaman geçmişte yaşanmış, şiirlere dönüşmüş aşklara 2017 yılında yaşamakta olan bir insan bakış açısı ile gönderme yaparken, onların günümüzdeki ‘aşk’dan, ne kadar farklı ifade edildiğini, ama bir o kadar da benzerliklerin bulunduğuna dikkat çekerek izleyiciye empati kurdurmayı amaçlar. Kullandığı klasik tekniklerle teknolojinin bizlere sunduğu çağdaş method ve teknikleri harmanlayarak aşkı yaşama ve ifade etme biçimlerinin her geçen gün değiştiğini, hatta hissedilen bazı duygular aynı kalsa da, sanki onların bile dijitalleşip hızlı tüketilen oyunlara dönüştüğünü vurgulamak ister, sessizce.
 
19 Aralık 2017 – 17 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, Galeri/Miz’de görülebilir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz