d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

'Bienal Sanatçısı Değilim'

19 B izlenme  
29.01.2021

EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı,  sezonun ilk sergisini, Çağdaş Sanatın önemli isimlerinden Ardan Özmenoğlu’nun “I’m not a Biennial Artist” adlı sergisiyle açtı.

Sergi 12.  İstanbul Bienali’yle eş zamanlı olarak görülebilecek.

Özmenoğlu, Anadolu’nun gelenekselleşmiş olan günlük yaşantı ve popüler kültürüne ait olan simge ve objeleri yorumluyor ve doğalarıyla çelişkili olan bir platformda, sergi mekânında izleyicilere sunuyor.

Popüler kültürün bilinen portrelerinden Seda Sayan, Türkiye’nin adıyla özdeşleşmiş olan döner kebap, vazgeçilmez ulaşım aracımız mavi minibüsleri ve yüzyıllardır yapıla gelen “ata sporumuz” yağlı pehlivan güreşleri gibi ikonlaşmış figür ve simgeleri, çalışmalarında sıkça kullandığı bir malzeme olan post-it notlar ve bu teknikle buluşturduğu enstalasyonlarla sergiliyor.

Bienal sanatçısı kimdir? Nasıldır? Nasıl olunur? Bienalde bir sanatçının işlerinin sergilenmesi kim tarafından, hangi kriterlere göre belirlenir? Bir bienal sanatçısının ilgilendiği konular ne olmalıdır ya da böyle bir kriter var mıdır? gibi sorularla bienalle ve sistemle ilgili aklına takılan ya da net cevabı olmayan bazı soruları da bu sergi üzerinden soruyor.

(Özmenoğlu, sergi konseptinin temasını belirlemesinde rolü olan, 12. İstanbul Bienal başvurusunun reddedildiğine dair gelen e-mail’e de sergisinde yer veriyor.)

Ekavart Gallery

Süzer Plaza No.15 Ritz-Carlton Otel yanı
Gümüşsuyu
212 - 252 81 31Ziyaret Saatleri:
11:00 - 18:30 (Pazartesi - Cumartesi)

Devamı

Seçtiklerimiz