fc65e6ef-3639-4cc5-a744-3d40f1cd8923.jpg

Bilal Hakan Karakaya | Alem-i Mülk | Anna Laudel Gallery

106 B izlenme  
31.10.2020

 

 

Bilal Hakan Karakaya

Alem-i Mülk 

30 Ocak- 8 Mart 2020

Anna Laudel Gallery

 

Anna Laudel​, kullandığı farklı malzemeler ile geleneksel heykel sanatının sınırlarını zorlayan heykeltraş ​Bilal Hakan Karakaya​’nın ​Alem-i Mülk başlıklı kişisel sergisine ​30 Ocak 2020 - 8 Mart 2020 ​tarihleri arasında İstanbul’daki galerisinde ev sahipliği yapıyor.

 

Reçine, endüstriyel - doğal atık gibi farklı malzemelerden ve tekniklerden oluşan heykel ve kağıt çizimleri ile tanınan Karakaya, eserlerinde modern yaşamın kaosunda, kentin içerisinde sıkışmış bireylerin izlenimlerini yansıtıyor. Sanatçı, sembolik esasa dayanan bir yaklaşımla ürettiği eserlerinde, günlük yaşamın karmaşık yapısını ortadan kaldırarak, onu tekrardan yorumluyor. Karakaya’nın figürleri, kapitalist dünyanın ağırlığıyla ezilen insanın “yabancılaşması”nı yansıtırken, heykellerinde yaşamın gerçekliğinden besleniyor ve geçmiş ve bugün ile ilişki kuruyor. 

 

Her katta farklı bir hikayenin yer aldığı sergi, Dante’nin İlahi Komedya’sındaki gibi sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennet ile izleyicinin deneyimine açılıyor. Sergide Karakaya, heykelin alışılagelmiş statik yapısını ters yüz ediyor ve yükselme eğilimini tersine uyguluyor; bu şekilde yükseldikçe incelmesi gereken yapılar, giderek kalınlaşıp ve genişliyor.

 

Sanatçı, konumlandırdığı heykelleri ve diğer yerleştirmeleri ile birlikte galeri mekanını tam anlamıyla bir sahneye çeviriyor. Zaman, ölüm, sonsuzluk ve yaşam kavramlarıyla kurduğu bu kurgu sayesinde, sergiyi deneyimleyen izleyici de oyunun bir parçası haline geliyor.

 

Bilal Hakan Karakaya’nın yakın dönem ve yeni eserlerini içeren ​Alem-i Mülk başlıklı kişisel sergisi ​8 Mart 2020​tarihine kadar ​Anna Laudel​’de görülebilir.

 

Müzik: Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz