973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Bir Diğer Kadın-Galeri Zilberman

79 B izlenme  
10.07.2013
Bir Diğer Kadın
22 Haziran - 27 Temmuz 2013
Galeri Zilberman
 
Galeri Zilberman’da açılan “BirDiğerKadın” adlı karma sergi, cinsiyet politikası ve kadın kimliğinin temsili üzerine düşünüyor. 
İpek Duben'in 1994 tarihli ufuk açıcı işi “Manuscript” serginin kavramsal çerçevesini oluşturuyor. Muhtemelen vücudunu resim ve fotoğrafları için model olarak kullanan ilk Türk kadın sanatçı olan Duben'in işleri, İslam sanatı ve geleneğinde çıplaklığın etrafındaki tabuya bir cevap olarak, klişelere meydan okuyor, efsaneleri çözümlüyor ve Doğu-Batı sorunsalını müzakere ediyor.
Özlem Şimşek kendini, erkek ressamlar tarafından çizilmiş ünlü Türk resimlerindeki kadın temsillerini örnek alarak sahnelerken, hegemonik temsiliyet sistemlerine ışık tutup nihayetinde erkek bakışına meydan okuyor.
Benzer bir yaklaşımla, Burçak Bingöl'ün titizlikle çizilmiş otoportresi izleyicinin bakışını geri döndürüp, modern Türk kadınının Doğu'nun geleneği ile Batı'nın tecrübesi arasında bölünmüş ikiliğine ayna tutuyor.
Zeynep Kayan'ın fotoğrafları sanat alanının sınırsız olanaklarını, betimleme ve performans ilişkisi çerçevesinde inceliyor. Sanatçı, teknik ve şansın birleşiminden çıkan sonuçları davet eden görsel diliyle, kişisel mistik arzu, varoluşsal endişe ve iç içe geçen karşı-anlatılar kurguluyor.
Eşref Yıldırım'ın temel meselelerinden biri, ben kavramını 'öteki'ye ilişkin olarak tanımlamaktır. “Şeyda” cinayete kurban gitmiş bir travestinin portresi. Yıldırım, onun bulvar gazetelerindeki temsilinden yola çıkarak, yüzünü şiddetli boya katmanlarıyla ve resim yüzeyine uyguladığı gazete yırtıklarıyla çözümler. Sonuçta ortaya, hayatını bir kadın olarak yaşama arzusunda olan bir erkeği, akıllarda iz bırakarak onurlandıran bir porter çıkar.
Zeren Göktan'ın dikkat çekici imgeleri çok sayıda sembolik anlam taşır, fakat aynı zamanda çok çeşitli olanaklar ve ucu açık yorumlamalar da sunar.
AnOtherWoman/BirDiğerKadın 27 Temmuz 2013 tarihine kadar Galeri Zilberman'da ziyaret edilebilir.

Sanatçılar:Burçak Bingöl, İpek Duben, Zeren Göktan, Zeynep Kayan, Özlem  Şimşek, Eşref Yıldırım

Müzik:Müzikotek
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin