d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Çağlar Boyu Türk Kadınları | Ekavart Gallery

14 B izlenme  
14.01.2021

Lina Danon -  Sara Özsarfati - Sedef Baykent
“Çağlar Boyu Türk Kadınları”
 8 -  17 Mart  2012

“Çağlar Boyu Türk Kadınları” Sergisi 8 -17 Mart 2012 tarihleri arasında EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı’nda gerçekleşecektir.

Bir Art and Life projesi olarak, Küratör Beste Gürsu tarafından gerçekleştirilen  sergi, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi arasındaki süreçte tarihe iz bırakmış, Türk kadının ilkler ünvanına sahip, bugünün kadınlarına örnek teşkil eden 10 Türk kadınını, 2012 dünya kadınlar gününe ithafen bir araya getiriyor.

Yetiştirdiği evlatları ile Osmanlı İmparatorluğunun temellerini atan, Ertuğrul Gazi nin annesi Osman Gazi’nin büyük annesi,  Hayme Ana. Fatih Sultan Mehmed’in annesi Hüma Hatun. Kanuni Sultan Süleymanın annesi Hafsa Sultan namı değer Valide Sultan. Sultan III Murat ın annesi Nur Banu Sultan. Osmanlı Padişahı Abdülaziz in annesi Pertevniyal Valide Sultan, yaptığı hayır işleri ile bugün bile adını yaşatmaktadır. Türk edebiyatının ve İslam coğrafyasının ilk kadın romancısı Fatma Aliye. İlk kadın gazeteci,  İttihat ve Terakki Cemiyetinin ilk kadın üyesi Selma Rıza Feraceli. Türkiyenin ilk kadın müzecisi Seniha Sami Moralı.  Kadın ve çocuk sağlığı üzerine yaptığı ihtisas ile savaş dönemenlerinde büyük hizmetlerde bulunmuş olan ilk kadın doktor Safiye Ali.  İlk kadın tiyatro ve sinema oyuncusu Bedia Muvahhit.

3 kadın sanatçı, ilk 10 kadın, 30 farklı yorum.
1992’de Mahir Güven'in resim atölyesinde yolları kesişen üç sanatçı,   
Bu eğitime paralel olarak sanat tarihi hocası ve heykeltıraş Arşo Kasbaryan'dan iki yıl boyunca sanat tarihi dersi aldılar. Roma, Paris ve Madrid şehirlerinde eğitimlere katıldılar.

15  yıldan bu yana kendi atölyelerinde çalışmalarına devam eden sanatçılar, birlikteliklerinden güç alarak sanat yaşamlarında emin adımlarla yürürken, birbirlerinden etkilenmeden kendi tarzlarını yaratmaları, farklılıkları bir araya getirmeleri ile sanatları adına en önemli noktayı ortaya koyuyorlar.
İlk sergilerini 1998 yılında Beşiktaş Deniz Müzesi galerisinde açarak profesyonelliğe ilk adımı attılar. Çalışmalarıyla büyük beğeni toplayan üçlünün 100'den fazla eseri İstanbul'un çeşitli galerilerinde sergilenmeye layık görülmüştür.
Lina , Sara ve Sedef fotoğraf sanatçısı dostlarının önerileri doğrultusunda İstanbul'un farklı dönemlerde çekilmiş fotoğraflarını tuval üzerine yorumladılar. Bu da üç ressam arkadaşın Türkiye dışındaki sanat çevrelerinden ilgi görmelerini sağladı. 2 sene Ressam Emin Turan ve Ressam Altan Çelem ile birlikte çalışan Sedef, Sara ve Lina, Fransa ve Japonya'da da sergilere katıldılar.
Lina Danon, İstanbul'un zengin ve karmaşık kültürel dokusunu işleyen konuları kendine yakın buluyor.Sara Özsarfati soyut ve figuratif alanları kendine yakın buluyor.Sedef Baykent ise figüratif ağırlıklı çalışmaktan hoşlanıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz