Canan Bozbağ - Yekpare - Milli Reasürans Sanat Galerisi

14 B izlenme  
6.01.2021

Canan Bozbağ
Yekpare
10 Mayıs - 2 Haziran 2012

1992-1994 yılları arasında Londra’da Harrow School of Design and Media’da eğitim gören Canan Bozbağ, daha sonra San Francisco’da Academy of Art University heykel bölümünü bitirdi. Türkiye ve ABD’de özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Bozbağ, ilk kişisel sergisini San Francisco’da açtı. Aralık 1999’da Borusan’da Ruh ve Beden için Çoğaltmalar sergisine katıldı. 2000-2009 yılları arasında ise özel atölye sergileri düzenledi. 2009 yılında Galeri 44A’da kişisel sergisini açtı.

Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde yer alacak sergi için Şevki Pekin tarafından özel bir düzenleme tasarlandı.

Sanatçının işleriyle ilgili olarak son sergi katalogunda şöyle değerlendirme yer almaktadır: "Canan Bozbağ heykelleri bedenin de gölge kadar izafi oluşunu sorguluyor. Gölgenin beden kadar gerçek oluşunu ve yadsınmazlığını betimleyen sergi, bedeni ve gölgeyi yekpare bir varlık olarak izlememize olanak kılıyor. Önce hayalle sonra gerçekle buluşma konusunda bizi yönlendiren bir pusula olarak bu sergi, yine güçlü, saydam, kırılmaz ama, biçim değiştiren bir ruha sahip. Şevki Pekin'in mekan tasarımı ile mekan içinde mekan, heykel içinde mekan, mekan içinde heykel kavramları ortaya çıkıyor. Bu ters yüz ediş sayesinde dışı içte, içi de dışta deneyimlememiz sağlanıyor.”

Canan Bozbağ’ın “Yekpare” isimli heykel sergisi 10 Mayıs-2 Haziran 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir

Devamı

Seçtiklerimiz