d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ceren Dural | a Moment | Istanbul Concept Gallery

91 B izlenme  
31.10.2020

Ceren Dural 

a Moment

3–30 Mayıs 2019

Istanbul Concept Gallery

 

Ceren Dural’ın “a MOMENT” başlıklı ilk kişisel sergisi, 03 Mayıs– 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında Istanbul Concept Gallery'de gerçekleşiyor. 

Hakan Kürklü’nün koordinatör olduğu sergide küratörlüğü Işık Gençoğlu üstleniyor. Ceren Dural’ın “Kafamda kendi ütopik şehrimi yarattım.” dediği “a MOMENT” Sergisi 30 Mayıs’a kadar Pazar, Pazartesi günleri hariç her gün 12:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 

Sanat çizgisinde Hocası Prof. Zahit Büyükişliyen’den etkilendiğini ifade eden Ceren Dural, yazar Italo Calvino’nun “Görünmez Kentler” kitabının, sergisine esin kaynağı olduğunu belirtiyor. Dural, sergisini oluşturan eserlerini tasvir ederken aynı kitabın sunuş metninden faydalanıyor: “Geometrik, kristal, geçmişsiz, derinliksiz, dıştan bakıldığında gizsiz bir kent. Kubilay Han’ın rüyalarına giren, “uçurtmalar kadar hafif, seyrek, dantel kentlerin; cibinlikler gibi saydam kentlerin; yaprak damarlarına, el çizgilerine benzeyen ve aldatıcı opak kalınlıkları içinden bakıldığında görülen telkâri kentler” in düşen gölgesi.”

Calvino’nun kelimelerle çizdiği dantelsi yapıyı fırçası ile tuvaline yansıtan Dural, tıpkı Calvino gibi (eserlerinde) geçmişten kopuk, yaşanılan ân içinde kalarak kişinin kendisi ile bizzat öznelleşen, zarif estetik yapısı, arkasına aldığı güçlü resim tekniği ile oluşturduğu eserlerini, kişiye özel atlasların günümüze düşen gölgesi olarak izleyiciye sunuyor.

Serginin küratörü Işık Gençoğlu "Sizi Dural’ın şehirlerinde yeni bir keşfe davet ediyoruz. Yeni bir dünya, yeni şehirler, yeni buluşmalar... Ceren Dural'ın yarattığı şehirlerde belki kavuşmalar, belki kavuşamamalar... Gerçek ya da kurgu olsun, eserler rengi, ışığı, ahengi ile izleyeni kendi özel alanına davet ediyor ve izleyicinin de kendisini bulabileceği ayrıcalıklı kentini sunuyor." diyor.  

Ceren Dural’ın 27 parça eseri yer aldığı Sergi, sanat ve tasarım dünyasının sosyal vitrini ve özel yeteneklerin, cesur projelerin kuluçka merkezi olan Istanbul Concept Gallery’de 03-30 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz