d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Claire Arkas-Yaşam Arşivi-Ekavart Gallery

12 B izlenme  
6.01.2021

CLAIRE ARKAS
‘Yaşam Arşivi’
3 – 24 Mayıs 2012
 
EKAV/ Eğitim Kültür Araştırma Vakfı; Sanatçı Claire Arkas’ın ‘Yaşam Arşivi’ isimli solo sergisine 3-24 Mayıs 2012 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Claire Arkas, plastik kurgularında, sanatı akılla eklemleyen ‘desenciler’ le, duyguyu ön planda tutan ‘renkçi’ lerin senteziyle buluşturuyor, bizleri. Mimari öğelerin başat olduğu hacim ve konstrüksiyona dayalı ‘yaşayan sanat’ a yönelme ipuçları, özellikle derin ışık uyumu ve yoğun görüş biçimiyle başta yansıma ve kırılmalar olmak üzere ışığın etkilerine işaret eden yapıtlarında, titreşimlerle dolu ve parlak renklerden oluşan ‘taşist (lekeci)’ uygulama, oldukça etkileyicidir, nitekim bu noktadan hareketle, biçem, teknik ve malzeme zenginlik ve değişimiyle sanatçı,  izleyenin görme biçim ve algısını değişime uğratma çabası içinde olup, akademik öğretinin çekirdeğini oluşturan ‘ideal’ yerine, yaşama dair gözlemlerini betimleyerek, bunu belgelemiştir.

Ekavart Gallery’de ki ikinci solo sergisinin işlerinde, bu gelişim ve değişimi örnekleyen, ancak başlangıçtan bu bugüne çizgisinden sapmayan sağlam desene dayalı, ışık ve lekenin egemen olduğu bir anlayışla üretilmiş, zengin bir yelpazeye, birlikte tanık olacağız.

‘İç mekan’ çalışmalarında, masa, sandalye, trabzan gibi yerleştirmelerle bir anlamda ‘bariyer’ oluşturarak izleyiciyi, belki de yaşamdan soyutlama tercihinde bulunmuştur. Arka planda görülen bahar ya da yaz gününe ilişkin kesitsel yerleştirmeler ve özellikle bol ışık ve sıcak renklerin aktif rol üstlendiği teras/veranda/bahçe resimleriyle, yüzeye bireysel yorum getirmeyi başarmıştır.

Devamı

Seçtiklerimiz