d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Contemporary - İstanbul 2010 "Açılış Özel"

42 B izlenme  
10.03.2021

Bu yıl sloganı ''İstanbul: Sanatın yeni rotası'' olan Türkiye'nin en büyük çağdaş sanat etkinliği unvanına sahip Contemporary Istanbul, 5. yılını Akbank Private Banking sponsorluğunda, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonları'nda kutluyor.

Uluslararası çağdaş sanat dünyası ve Türk sanatseverlerin merakla beklediği etkinlikte, yurtdışından 37 Türkiye'den 43 galeri bir araya gelirken, toplam 420 sanatçının 2 bin eseri yer alıyor.

Dört gün boyunca sürecek olan Contemporary İstanbul, ulusal ve uluslararası galerileri, tüm dünyadan gelen sanatçıları, koleksiyonerleri, müze müdürlerini, küratörleri, sanat eleştirmenlerini, basın mensuplarını ve sanatseverleri Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı çatısı altında birleştiriyor.

Ana etkinliğinin yanı sıra Contemporary Istanbul ülkenin sanatsal gelişimine katkıda bulunmak üzere yıl boyunca tartışma panellerinden, sergilere kadar birçok yan etkinlikleri ve sanat projelerini sunmaya devam etmektedir.

ETKİNLİKTEN BİLGİLER

Contemporary İstanbul’da sergilenecek eserlerin toplamı 50 milyon TL iken 35 milyon TL’si Türk sanatçılara ait

Bu yıl 25-28 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek Contemporary İstanbul’da eser fiyatları belli oldu. Toplamda 50 milyon TL’lik eser sergilenecek olan etkinlikte, Türk Çağdaş Sanatçılar Altın Yılını yaşıyor. 50 milyon TL’lik eserlerin 35 milyon TL’si Türk sanatçılara aitken, Ahmet Güneştekin’in “Dinler” temasındaki eserlerinin toplamı 7.5 milyon TL. Güneştekin, “Güneşe Açılan Kapılar” adlı 3.5 milyon TL değerindeki eseriyle yeni bir rekora imza atacak. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli 2009 yılındaki % 59’luk satış saviyesine karşılık bu yıl sergilenen eserlerin % 75-80’inin satışını öngördüklerini, bu satışların % 70’inin de Türk çağdaş sanatçılarının eserlerinin oluşturacağını açıkladı.

Türkiye’den 43, yurtdışından 37 galeri, toplamda 420 sanatçının 2 bin eseri fuarda
Türkiye’nin en büyük çağdaş sanat etkinliği olan Contemporary İstanbul, Türk sanatını yurtdışına tanıtma, İstanbul’u sanatın çekim merkezi haline getirmeyi görev edindi. Bu yıl beşinci yaşını kutlayan etkinlik, bu görevlerini yerine getirmiş gözüküyor. Türkiye’den 43, yurtdışında 37 galeri ile toplamda 420 sanatçının 2 bin eserini bir araya getiren etkinlik, yeni bir rekora imza atacak.

Türk Çağdaş Sanatının altın yılı

Ahmet Güneştekin, Contemporary İstanbul’a her yıl bir tema çerçevesinde tasarladığı çalışmalarını, bu yıl “Dinler” temasıyla hazırladı. Toplamı 7.5 milyon TL olan eserlerinin arasında 3.5 milyon TL’lik eseri “Güneşe Açılan Kapılar” adlı eseriyle Contemporary İstanbul’da bir rekora imza atacak. Mitolojiden ve efsanelerden beslenen masalsı yorumlarında halk kültürünün motiflerine yer veren Güneştekin’in etkinlikte yer alan eserleri, dinlerin birleştirici etkisine göndermede bulunuyor.


Türk Çağdaş Sanatçıların toplamda 35 milyon TL’lik eserle katılarak altın yılını yaşadığı etkinlikte dünya piyasasında öne çıkan önemli isimler ve eserleri de yer alıyor. Franz Ackermann, Andreas Gursky, Andy Warhol, Shirin Neshat, Botero’nun eşi Sophia Vari gibi sanatçıların önemli eserleri bu yıl Contemporary İstanbul’da olacak.

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon 75 bin TL ile rekor kıran Mübin Orhon’un eseri de fuarda olacak

Contemporary İstanbul’un ziyaretçileri, geçtiğimiz günlerde Antik A.Ş.’nin düzenlediği müzayedede 1 milyon 75 bin lira ile rekor kıran Mübin Orhon’un 1962 tarihli 352x112 santim boyutlarındaki en büyük ebatlı yağlıboya soyut çalışmasını da görebilecekler.

Devamı

Seçtiklerimiz