Contemporary - Mark Kostabi

21 B izlenme  
25.11.2020

MARK KOSTABI Biyografi

1960 yılında Los Angeles’ta doğdu. California State University’de çizim ve resim üstüne eğitim aldı. 1982 yılında New York’a taşındı ve 1987 yılına gelindiğinde, çalışmaları New York’taki pek çok galeride, ABD’nin pek çok yerinde, Japonya, Almanya ve Avustralya’da sergilenmeye başlamıştı.

1988 yılında, New York’taki “Kostabi World (Kostabi Dünyası)” adını verdiği stüdyosunu kurdu; bu girişimi ulusal ve uluslararası basın tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 1996’dan beri New York ve Roma’da yaşıyor.

belli zamanlarını İtalya’da geçirmeye başlamasından bu yana, Kostabi’nin eserlerinin İtalyan sanatındaki etkisi ve yeri de gittikçe arttı. Sanatçı ayrıca, Enzo Cucchi, Arman, Howard Finster, Tadanori Yokoo, Enrico Baj ve Paul Kostabi gibi sanatçılarla geliştirdiği ortak projeleri ile de tanınıyor.


Sanatçı’nın retrospektif sergileri, Tokyo’daki Mitsukoshi Müzesi(1992) ve Estonya’da, Talinn’de bulunan Estonya Sanat Müzesi-Art Museum of Estonia-(1998)’da yer aldı. Kostabi’nin eserleri, Modern Sanat Müzesi(Museum of Modern Art), Metropolitan Sanat Müzesi(the Metropolitan Museum of Art), Guggenheim Müzesi, Brooklyn Müzesi, Washington’daki Ulusal Galeri( the National Gallery in Washington DC), Corcoran Sanat Galerisi(the Corcoran Gallery of Art), Roma’daki Ulusal Modern Sanat Galerisi( the National Gallery of Modern Art) ve Hollanda’da bulunan Groninger Müzesi’nin “kalıcı koleksiyonları”nda yer almaktadır. Sanatçının kamusal alanlarda sergilenen çalışmaları arasında ise İtalya’da Palazza dei Priori’de yer alan bir duvar resmi, İtalya’daki merkezi San Benedetto del Tronto meydanında bulunan büyük bronz heykel ve yine İtalya’da Velletri’de bulunan Papa II. John Paul’e ait bir bronz porte de bulunmaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz