f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Daniel Buren | Yelkenler / Tualler | İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası

99 B izlenme  
5.11.2020
Daniel Buren
Yelkenler / Tualler
19 Ekim - 14 Aralık
İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası


6. Uluslararası Egeart Sanat Günleri kapsamında İzmir'e gelen, dünyaca tanınan Fransız sanatçı Daniel Buren programına verdiği konferans ile başladı. Daniel Buren konferansında dünyanın çeşitli kentlerinde ve Louvre Müzesi, Palais Royal gibi önemli mekanlarda yaptığı sanatsal çalışmaları, bakış açısı ve görselleriyle paylaştı.
Sanatın sergileme alanını hayatın içine taşıyan Daniel Buren tarafından yelkenleri hazırlanan yelken yarışı İzmir körfezinde gerçekleşti. Bu yelkenlerin yer aldığı "Voiles/ Toiles" sergisi ise 19 Ekim 2015 -14 Aralık 2015 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sanatseverler ile buluşuyor.
DANIEL BUREN KONFERANSI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ 
Dünyaya çizginin gücünü anlatan Daniel Buren, yaptığı konferansta Çin'den Amerika'ya dek dünyanın çeşitli şehirlerinde yaptığı sanatsal çalışmaları dialar eşliğinde anlattı. Mekanları tarihsel doku, yapısal geometri, ışık gibi bir çok unsuru gözeterek kendi çizgileriyle yorumlayan ve "Sanat her an her yerdedir" diyen Daniel Buren'in sanatsal çalışmalarının sunulduğu konferans ayakta alkışlandı.
Maçka Sanat Galerisinin katkılarıyla İzmir'e gelen sanatçıya konferans ardından Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz tarafından teşekkür plaketi sunuldu. 
YELKEN TUVALLER KÖRFEZ’DE YARIŞTI
Savaş sonrası dönemin en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer alan Daniel Buren’in imzası haline gelmiş beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgilerden oluşan tuval yelkenli tekne filosu   Karşıyaka Yelken Kulübü önünden başlayarak İzmir Körfezi’nde yarıştı. 
Daniel Buren ve ekibi tarafından video ve fotoğraf çekimleri yapılarak ölümsüzleşen yarışın katalog ve video-art cdleri, uluslararası müzeler ve sanat camiası tarafından takip edilen Daniel Buren yayınlarında yer alarak Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtılmasında büyük rol oynayacak etkinliğe katılan optimist yelken yarışmacılarına madalyalarını Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz taktı. Yılmaz, "Sanatın, kültürün sporla buluştuğu bir şöleni İzmirlilere yansıtmanın mutluluğunu duyuyoruz. Barışa uzanan yolda sanatın iyileştirici gücü yatsınamaz." dedi.
 
 
"VOİLES/TOİLES" SERGİSİ 
İzmir körfezinde gerçekleşen yarış sonrasında, teknelerin yelkenleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecek. 19 Ekim 2015 tarihinde açılışı gerçekleşen ''Yelkenler/Tuvaller'' sergisi 14 Aralık 2015 tarihine kadar izlenebilir. 
Daniel Buren’in ''Yelkenler/Tuvaller'' sergisi bundan önce Berlin (1975); Cenevre (1979); Lozan (1980); Thun (1983); Villeneuve D'ascq (1998/99); Tel-Aviv (1999); Sevilla (2004); Grasmere (2005); Cenevre (2005)'; İstanbul (2011)’de sergilenmiştir.
Daniel Buren Yelken Yarışı ve Sergisi Ege Üniversitesi Uluslararası EgeArt Sanat Günleri etkinlikleri kapsamında; AKBANK ana sponsorluğunda, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları, AB Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Konak Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Karşıyaka Spor Kulübü, Bosna- Hersek Fahri Konsolosluğu, İtalyan Konsolosluğu, Polonya Fahri Konsolosluğu, Slovakya Fahri Konsolosluğu ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ve Maçka Sanat Galerisi’nin katkılarıyla düzenlenmiştir.
DANİEL BUREN HAKKINDA:
1938 yılında Fransa'da doğmuş olan Daniel Buren, 1965'ten beri 8.7 cm genişliğindeki beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgileriyle çalışmaktadır. Bu yöntemi çeşitli iç ve dış mekan düzenlemelerinde kullanmıştır. Cesaretli ve yeterince kalender bir adam olarak tanınan Daniel Buren, sanatını sergileme mekanı olarak öncelikle şehir sokaklarını kullanmayı uygun bulmuş, sanatın her mekanda, her anda ortaya konulabileceği fikrinden yana olmuş ve geceleri gizlice şehrin reklam panolarını, sokak duvarlarını, hatta ev damlarını ünlü ve sanatına münhasır siyah-beyaz veya renkli şeritleriyle donatmakta bir sakınca görmemiştir. Dünyaya çizginin gücünü anlatan sanatçı Daniel Buren, Japonya’da Touko Museum of Contemporary Art ve Municipal Museum of Art, Amerika’da MoMA ve Guggenheim Museum gibi müzelerde kişisel sergiler açmış, farklı ülkelerdeki bianellere katılmış, Louvre Müzesi ve Palais Royal gibi özel mekanlarda yaptığı sanatsal çalışmaların yanı sıra moda alanında da Louis Vuitton ile çalışmıştır.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz