d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Davetsiz-Selma Gürbüz

28 B izlenme  
25.11.2020

Levent Çalıkoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı, Selma Gürbüz’ün ''DAVETSİZ'' sergisi, 07 Ocak - 14 Şubat 2009 tarihlerinde Akbank Sanat’ta görülebilir. Sanatçı Selma Gürbüz yeni sergisi “Davetsiz”de, resim ve heykelin parça bütün ilişkileriyle kimi zaman yabanıl bir boşluk olarak giydirildiği kimi zamanda yalın bir form diliyle bir patchwork gibi birbirine teyellendiği incelikli bir anlatım dili kullanıyor.

Sergide; pop sanatın aşırı anlam yüklü dominant renk ve biçim dilinin olduğu kadar masalsı bir özün sunduğu hayalgücü avuntusunun hüzünlü etkileri de göze çarpıyor. Serginin küratörü Levent Çalıkoğlu “Davetsiz”i kendine özgü diliyle şu şekilde anlatıyor: “Dışarısı ile içerisi arasındaki diyalektik sınır artık tarih oldu. Sızıntılar, yer değiştirmeler, taklit-kopyalar, başka formlara dönüşebilen imajlar tuhaf bellek katmanları kuruyor.

Davetsiz olarak zuhur eden imge sosyal, kültürel, ekonomik ve bilinçaltı rotaları kesiyor ve yeri geldiğinde de bu farklı akışları birbirine bağlıyor. Sergi tekrar tekrar görselleştirilerek aslını inkar etmeye başlayan mitos ve destanlardan, moda dergilerine uzanan ikonik duruşların zarafetine, minyatürlerde göz ve bakış hatlarındaki kutsal ikilikten, feminist sanatın yerleştirdiği anlatılara kadar görünüşte birbirinden uzak ama bilinçaltının evsahipliğini yaptığı davetsiz bilgi, form ve arketipleri bir araya getiriyor.”

Devamı

Seçtiklerimiz