Demir Kardaş-Faili Meçhul Olaylar

136 B izlenme  
10.12.2020

Demir Kardaş

'Faili Meçhul Olaylar'

25 Aralık 2012 - 11 Ocak 2013

Galeri/Miz   

Galeri/Miz  Yeni Sergisinde ‘Faili Meçhul Olaylar’a Tanıklık Ediyor…
Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 71. Sanat Eserleri, 2012 Yarışması’ndan ödülle dönen Demir Kardaş’dan sıradışı bir sergi; ‘Faili Meçhul Olaylar’… Galeri/Miz Demir Kardaş’ın gizemli dünyasına 25 Aralık – 11 Ocak tarihleri arasında tanıklık edecek.

Demir Kardaş’ın faili meçhul olayları konu alan çalışmaları, izleyiciyi merak içine çekerken bir yandan da ürpertecek. Yağlıboya, akrilik, çini, linol-baskı tekniklerinde ustalığa erişmiş olan Kardaş; Realizm, Sembolizm, Dışavurumculuk, Kavramcılık akımlarını bir bütün olarak yansıtıyor, sanatçının çalışmalarında bu akımların izleri açıkça görülüyor.                      

Gizemli tablolarda ana mekân Türkiye; her resmin münferit mekânı ise, bu olayların cereyan ettiği herhangi bir yer… Oryantal motifler ve canlı renklerle yansıtılmış “suç mahalli” diyebileceğimiz münferit mekânlar ve bu münferit mekanlarda dehşeti ifade eden soyutlanmış erkek/dişi bedenlerin temsili ise panik anını yaşayan kişilerin kendi gölgeleri.

Sanatçı malzeme olarak yağlıboya, akrilik boya, çini mürekkebi ve metali büyük bir ustalıkla kullanıyor. Kolaj yerine, özenle üretilen anlam yüklü figüratif şablonlar, üstüste boyama tekniğiyle daha da gizemli bir ifade kazanıyor.  
Ziyaretçiler sergiyi gezerken sanatıçının hem gizemli dünyasına kapılıp gidecek hem de kendi hayal güçlerini kullanarak ‘Faili Meçhul Olaylar’a yanıt getirecek. Hikayenin deyim yerindeyse serim düğüm kısmına kadar getiren sanatçı, çözüm bölümünü her izleyicinin kendine özgün hayal gücüne bırakıyor.

Demir Kardaş: 1950’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 2004 – 2006 yılları arasında yağlı boya ve akrilik çalışmalarını sürdüren Kardaş, 2006’dan bu yana resim ve linol tekniği ile yaptığı özgün baskı çalışmalarını sürdürmektedir. 2009 yılından itibaren Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans programını tamamlamıştır.

Müzik:Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin