973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Denizhan Özer | Blinmeyen Hikayeler | Piramid Sanat

90 B izlenme  
7.11.2020
Denizhan Özer
Bilinmeyen Hikayeler
14 Ekim - 3 Kasım 2014
Piramid Sanat


Çalışmalarında çeşitli nedenlerle yerlerini ve yurtlarını terk eden farklı sosyal gruplardan insanların hayatlarını konu edinen Denizhan Özer,  “Bilinmeyen Hikayeler” adlı kişisel sergisiyle 14 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Piramid Sanat’ta…
Kimlik ve aidiyet eksenli enstalasyon, resim, fotoğraf ve videolarında, yaklaşık 25 yıldan bu yana biriktirdiği gerçek doküman ve malzemelere yer veren sanatçı, öykülerini birebir takip ettiği mültecilerin bilinmeyen hikayelerini içeriden bir bakış açısıyla görünür hale getiriyor.
Çalışmalarını Londra’da sürdüren Denizhan Özer’in sanatı, yasadışı ile legal olan arasındaki ince çizginin tutarsızlığından besleniyor. Farklı nedenlerle memleketlerini terk edip mülteci olarak Londra’ya gelen ve farklı bir coğrafyada yaşama tutunmaya çalışan insanların hikayesini fotoğraf ve minimal düzenlemeleriyle aktarmaya çalışan sanatçı, özne ve iktidar arasında gelişen “sosyal adalet” kavramına işaret ediyor.
Sınır kapılarının işleyişi, devlet politikalarının hesapsızlığı, yasadışı örgütlerin sistemle olan ilişkisi, daha iyi bir yaşam arzusu ile başlayan göçün tehlikeleri ve gelenek ile modernlik arasında sıkışmış bireyin çaresizliği onun düzenlemelerinde ön plana oturttuğu ve savunusunu yaptığı ana olgular. Sanatçı, daha iyi bir yaşam ve çocukları için gelecek umutlarıyla yola çıkan, fakat tır kasalarında havasızlıktan boğulmayla son bulan yolculukların arka yüzüne odaklanıyor. 
 
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin