973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Dikkat Kadın Sergisi Gaziantep'te

13 B izlenme  
14.01.2021

23 Mart – 19 Nisan 2012

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu Fuayesi

EKAV /Eğitim Kültür Araştırma Vakfı’nın 20. Yılı dolayısıyla hazırlamış olduğu ‘Dikkat! Kadın’ sergisinin Anadolu’daki ilk durağı, 23 Mart – 19 Nisan 2012 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Gaziantep'te.

Serginin ilk ayağının Gaziantep olma nedeni; binlerce yıllık kültürel geçmişi ve bu uzun süreli kültürel birikiminin üzerine her geçen gün tarih boyunca yeni bir şeyler eklemiş olmasıdır. Gaziantep gerek misafirperverliği, gerek kültürel zenginliği gerek içinde taşıdığı pozitif enerji nedeniyle bu serginin Anadolu’daki öncüsü.

 
Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide, genç ve orta kuşaktan 20 sanatçı; kadın sorunlarına, kadının eğitimine, kadının toplumdaki yerine, kadının 21. yüzyıldaki genel durumuna dikkat çekmek amacıyla bir araya geldiler. Resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, video art vs. gibi farklı disiplinlerde üretilen yapıtlardan oluşan sergi, toplumsal sorumluluk anlayışıyla “Kadın Sorunu”nu büyüteç altına alıp, irdelemek amacındadır.

Günümüz insanının yaşam biçimine baktığınızda kadının her ne kadar özgür görülse de, genel anlamda özgür olmadığı ve buna bağlı olarak birçok sorun yaşadığı bilinen bir gerçektir. Günlük hayat içinde “Kadın”a ve kadının toplumsal yaşam içindeki yerine dikkat çekmek amacıyla yapılan bu sergide 20 sanatçı; Ahmet Sarı, Ardan Özmenoğlu, Bennu Gerede, Beyza Boynudelik, Burcu Orhon, Bülent Demirağ, Ceren Selmanpakoğlu, Füruzan Şimşek, Gül Ilgaz, Hande Varsat, Leyla Emadi, Mustafa Horasan, Nazan Azeri, Özgür Korkmazgil, Özlem Gök, Pınar Yeşilada, Selahattin Yıldırım, Sena Başöz, Sevinç Çiftçi, E. Yıldız Doyran yapıtlarıyla yer alıyor.

“Dikkat! Kadın” sergisi daha sonra yurtiçinde farklı kentlerde izleyici ile buluşup, kadın sorunlarına sanatla bakış açısı getirecektir. Sergi 23 Mart – 19 Nisan 2012 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu Fuayesi’nde görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin