d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Dikkat Kadın! Sergisi Mersin'de

11 B izlenme  
6.01.2021

'Dikkat! Kadın'

24 Nisan – 15 Mayıs 2012
Sergi Açılışı: 24 Nisan Salı, 18.00
İçel Sanat Kulübü Sergi Salonları

EKAV /Eğitim Kültür Araştırma Vakfı'nın 20. Yılı dolayısıyla, kadın sorunlarına sanatla bakış açısı getirmiş olduğu 'Dikkat! Kadın' sergisinin Anadolu'daki ikinci durağı, 24 Nisan – 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında Mersin Valisi Sayın Hasan  Basri Güzeloğlu' nun himayesinde başta Mersin Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Nurseren Tor olmak üzere, İçel Sanat Kulübü ve Mersin Girişimci Kadınlar Derneği'nin desteğiyle Mersin'de düzenleniyor.

Serginin Mersin'e gelme nedeni; binlerce yıllık kültürel geçmişi ve bu uzun süreli kültürel birikiminin üzerine her geçen gün tarih boyunca yeni bir şeyler eklemiş olmasıdır. Mersin gerek misafirperverliği, gerek kültürel zenginliği gerek içinde taşıdığı pozitif enerji nedeniyle bu serginin Anadolu'daki öncü duraklarından biri olacaktır.

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergide, genç ve orta kuşaktan 22 sanatçı; kadın sorunlarına, kadının eğitimine, kadının toplumdaki yerine, kadının 21. yüzyıldaki genel durumuna dikkat çekmek amacıyla bir araya gelecekler. Resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, video art vs. gibi farklı disiplinlerde üretilen yapıtlardan oluşan sergi, toplumsal sorumluluk anlayışıyla "Kadın Sorunu"nu büyüteç altına alıp, irdelemek amacındadır.

Günümüz insanının yaşam biçimine baktığınızda kadının her ne kadar özgür görülse de, genel anlamda özgür olmadığı ve buna bağlı olarak birçok sorun yaşadığı bilinen bir gerçektir. Günlük hayat içinde "Kadın"a ve kadının toplumsal yaşam içindeki yerine dikkat çekmek amacıyla yapılan bu sergide 20 sanatçı;  Ahmet Sarı, Ardan Özmenoğlu, Bennu Gerede, Beyza Boynudelik, Burcu Orhon, Bülent Demirağ, Ceren Selmanpakoğlu, Füruzan Şimşek, Gül Ilgaz, Hande Varsat, Leyla Emadi, Mustafa Horasan, Nazan Azeri, Özgür Korkmazgil, Özlem Gök, Pınar Yeşilada, Selahattin Yıldırım, Sena Başöz, Sevinç Çiftçi, E. Yıldız Doyran, Nurseren Tor, Arzu Çevik yapıtlarıyla yer alıyor.

"Dikkat! Kadın" sergisi daha sonra yurtiçinde farklı kentlerde izleyici ile buluşup, kadın sorunlarına sanatla bakış açısı getirecektir. Sergi 24 Nisan – 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında İçel Sanat Kulübü Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz