d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Dilek Öztürk-Tesir-RenArt Gallery

124 B izlenme  
7.11.2020
Dilek Öztürk
Tesir
25 Mart - 19 Nisan 2014
RenArt Gallery

 
Ben duygularımı ve çağrışımlarımı mekana ödünç veririm, mekan da bana algılarımı ve düşüncelerimi ayartan ve özgürleştiren aurasını ödünç verir. Juhani Pallasmaa Yapılı çevre, hayatımızın önemli bir parçası olarak hafızamızda izler bırakır. Kentsel mekanın belleğinde bıraktığı izler üzerinden bir otoportre serisi oluşturan Dilek Öztürk, dünyanın farklı şehirlerinde, benzer hisler uyandıran mekanlarda tesadüfi ve zaman zaman da kurgusal olarak yakaladığı estetiğin arayışını sürüyor. Öztürk, "The act is beauty" projesinde, mekansal deneyimini kişiselleştiriyor ve birbirine benzer kent parçalarında kendini konumlandırıyor. Seri içinde birbirini takip eden bu davranış; mekana temas ederek, mekandaki düzeni bozma ve yapma güdüsünden kaynaklanıyor. Fotoğraflardaki renk, ölçek ve aynılık kavramları, farklı şehirlerde, farklı mimari, objesel ve kişisel referanslarla birbirini izliyor. Polonya'da sıradan bir sosyal konutun çatısında yakalanan yalnızlık hissi, Çek Cumhuriyeti'nde Stalin döneminden kalan
askeri bir binanın cephesinde devam ediyor. Bunu İsveç’teki bir metro istasyonunun çelik konstrüksiyon girişinin sterilliği, ardından, endüstriyel bir bölgedeki prefabrik bir yapının yalınlığı takip ediyor. Yalınlık hissi, İstanbul'da bir çatıda muazzam bir düzende konumlanmış bacaların anıtsallığı ve kent siluetini arka plan alan mekanlarda ise kırılıyor. Serinin tesadüfi ve kurgusal akışı, sanatçının kamusal ve özel alanlara izinsiz girerek, tripodunu kurarak kendini fotoğraflamasıyla bir gerilla hareketine dönüşüyor. Bu durum, projenin ismine de ilham veriyor; Harekete geçmek güzeldir.
Dilek Öztürk Hakkında:
Dilek Öztürk 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde aldığı eğitiminden sonra, yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi-Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde 2010 yılında tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sürecinde, İtalya’da Libéra Universite di Bolzano’da, 2008-2009 yılları arasında sanat ve tasarım eğitimi aldı. Ten, mekan ve dokunsallık Dilek Öztürk’ün fotoğraf çalışmalarının temelini oluşturuyor. Bu çalışmalar; zamanlar, mekanlar ve hisler arası kaymalar, kıyaslamalar ve benzerlikler peşinde bir estetik arayışı ile devam ediyor. Çalışmaları, Cumhuriyet Gazetesi, Elle Türkiye, Trendsetter, Definitive Touch, Architectural Review, Design You Trust ve XOXO The Mag gibi dergilerde yayınlandı. Öztürk’ün, “inside-outside” serisinden bir çalışması, Exposure Awards 2013 kapsamında seçilerek New York’daki See.me Gallery ve ArtBasel Miami Scope Art Fair’de sergilendi. Birçok karma sergiye katılan sanatçı, ilk kişisel sergisini RenArt Gallery’de açtı.
Şu anda İstanbul’da yaşıyor, yazar, akademisyen ve fotoğrafçı olarak çalışıyor.
Müzik :Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz