Doğanın Çağrısı - Tomur Atagök

16 B izlenme  
27.01.2021

TOMUR ATAGÖK
 
“Doğanın Çağrısı”
 
25 Ekim – 30 Kasım 2011
 
 
Kare Sanat Galerisi, 25 Ekim – 30 Kasım 2011tarihleri arasında Tomur Atagök’ün son yıllarda yaptığı heykel, resim ve yerleştirmeleri bir araya getirdiği “Doğanın Çağrısı” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.
 
Küratörlüğünü Denizhan Özer’in yaptığı sergi de; uzun yıllardır doğanın egemen olduğu bir ortamda hava, deniz ve orman ile iç içe yaşayan sanatçının, doğaya duyduğu duygu ve düşüncelerle ortaya koyduğu çalışmalar sergilenmektedir.
 
Kare Sanat’ın birinci salonunda sanatçının; metal ve kağıt üzerine yapmış olduğu çalışmalarda, kadının doğa karşısındaki güç arayışı hakkında olumlu mesajlar bulunmaktadır.

Günlük hayat içinde karşımıza çıkan sıradan kadınların, uygarlık tarihi içinde yer alan tanrıçalardan destek almak için yüzlerini onlara dönmesi ve geçmiş aracılığı ile geleceğe bakmaları konu edilmektedir.

Bir yandan "Doğa nereye doğru gidiyor?" sorusunu sorarken diğer yandan yaptıklarımızla doğaya ters düşen, onun yüceliğine set çeken, uygarlığın kendini var eden doğayı yok etme çabası ile izleyiciyi karşı karşıya getirilmektedir ve bu anlamda yapıtlar izleyiciye içinde bulunduğumuz zaman diliminde kaybettiğimiz umutları yeniden vermektedir.

Kare Sanat'ın ikinci salonunda ise Atagök’ün; kemikler, kurumuş dallar, yapraklar, ölü böcekler, kelebekler, taş vs gibi doğadan geriye kalan ve endüstriyel atıklarından oluşan heykelleri ile kutu sanatları (Box Art) görülecek, ayrıca renkli, büyük bir orman yerleştirmesi de sergide yer alacaktır.
 
Sergi 25 Ekim – 30 Kasım 2011 tarihleri arasında Kare Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz