f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Domino Etkisi - ART212 Sanat Galerisi

172 B izlenme  
7.11.2020
Domino Etkisi
23 Mayıs - 3 Haziran 2014
ART212 Sanat Galerisi
 
 
YÜKSEL PEHLİVAN, BERNA KARAEVLİ, HÜMA KARAEVLİ ve DİDE KARAEVLİ 
Nişantaşı  ART212 SANAT GALERİSİ’nde, 23 Mayıs -3 Haziran 2014 tarihlerinde… 
Üç kuşak sanat… Farklı tarihlerde başlayıp birlikte devam eden bir sanat serüveni …
Klasik, çağdaş, yeni… Dün, bugün, yarın… Göbek bağıyla birlikte sanata da bağlandılar… Domino taşları gibi her biri sonraki kuşağı etkiledi, harekete geçirdi. Birlikte çalışıyorlar, sanat üretiyorlar. Kuşaklar arası yaşama bakışları farklılık gösterse de üretkenlikleri bir birini etkiliyor, herkes kendi çağında ilerlerken sahip oldukları ortak değerler temeli oluşturuyor.  
Gelenekten çağdaşa, sanatçı anne ve anneanne Yüksel Hanım,  öğretmenlik yıllarında resim dersi verirken ve atölyesinde çalışırken kızı Berna onu izleyerek ve eli ilk kalem tuttuğundan buyana annesinin verdiği kağıt ve boyalarla onu örnek alarak başladı ve o da kızları Hüma ve Dide’ye aynı şekilde sanatı aşıladı ve şimdi üç kuşak birlikte devam ediyor. 
Ressam mimar Berna Karaevli resimlerindeki “ Yaşanan her şeyin bir öncekine bağlı olarak şekillendiği, öncekinden ayrı fakat bir anlamda içinde öncekinden bir şeyler barındırdığı, biraz onu yok ederken biraz da onun varlığını koruduğu görüşünü işleyen” yaklaşımı bu sergiye ilham oldu ve bir önceki kuşaktan başlayan ve bir sonraki kuşağa sirayet eden sanat yolculuğu tam da bu felsefenin pratikte yansıması. Bir önceki kuşak Yüksel Pehlivan  ve bir sonraki kuşak Dide ve Hüma arasında Berna Karaevli, 23 Mayıs – 3 Haziran 2014 tarihleri arasında  eserlerini Nişantaşı ART212 Sanat Galerisi’nde  sergiliyorlar.  
Yüksel Pehlivan, 1950’de doğdu. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik yaptı ve biryandan da kişisel sanat çalışmalarını devam ettirdi. Şimdi kızı Berna ve torunlarıyla paylaştığı atölyesinde geleneksel Türk süsleme sanatına ağırlık vererek kendi yorumuyla oluşturduğu desenleri porselenler üzerine uyguluyor. 
Bena Karaevli,  İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra hem mimarlık yaptı hem de resim çalışmalarını sürdürdü.  Prof. Dr. İsmail Avcı ile desen ve Prof. Dr. Halil Akdeniz atölyesinde resmini geliştirdi ve derinleştirdi.  “2000 Yılı Sonrası İstanbul Temsilinde Çağdaş Sanatın Rolü” konulu teziyle Işık Üniversitesi Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans Programını bitirdi. Prof. Dr. Zeynep Sayın ile de sanat kuramları üzerine çalıştı. 
Hüma ve Dide ikiz kardeşler henüz altıncı sınıftalar. Üç yıldır anneanne ve anneyle birlikte resim yapıyorlar. İnsanoğlunun yaşam serüvenini, dünyadaki değişimi araştırdıklarını ve sorguladıklarını söylüyor, resimlerinde sabit renk üzerinde farklı renklerle katmanlar oluşturuyorlar.
23 Mayıs – 3 Haziran 2014 tarihleri arasında, “Domino Etkisi” sergisi, ART212’de.Pazar ve resmi tatiller hariç günlerde 9:30-18.30 saatlerinde ziyarete açık olacak. 
Müzik :Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz