Düşler Ülkesi: Troya | Darphane-i Amire

94 B izlenme  
2.11.2020

Düşler Ülkesi: Troya

26 Eylül-26 Ekim 2018

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Darphane-i Amire

2018 Troya Yılı’nda, efsane kenti yeniden yorumlayan yeni nesil sanatçıların sergisi  ‘Düşler Ülkesi: Troya’, İstanbul’da sanatseverlerle buluştu. 

Kale Grubu’nun katkıları, EPOS 7 ve BASE işbirliğiyle, Burgan Bank’ın da desteğiyle düzenlenen ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, 26 Eylül-26 Ekim tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nün de desteği ile Darphane-i Amire'de kapılarını açtı.

Dünyanın en bilinen ve üzerinde en çok konuşulan antik kentlerinden Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıldönümü nedeniyle bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘2018 Troya Yılı’ ilan edildi. Yeni nesil sanatçıların bu kapsamda, efsane kent Troya’yı yeniden yorumladığı ‘Düşler Ülkesi: Troya’ ilk olarak, 27 Temmuz-27 Ağustos tarihlerinde, Çanakkale’de Piri Reis Müzesi’nde sergilendi. Çanakkale’de büyük ilgi gören Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, 26 Eylül Çarşamba günü İstanbul Arkeoloji Müzeleri Darphane-i Amire 14 No’lu binada, İstanbullu sanatseverlere kapılarını açtı. 

Efsane kentin medeniyet destanı 

Temelleri 61 yıl önce Çanakkale’nin Çan ilçesinde atılan Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşu Kale Grubu’nun desteği, Etnik Popüler Sanatları Koruma ve Geliştirme Derneği (EPOS 7) ve yeni nesil sanatçı platformu BASE işbirliğiyle, Burgan Bank’ın da katkılarıyla düzenlenen ‘Düşler Ülkesi: Troya’ sergisi, Derya Yücel’in küratörlüğünde, 29 genç sanatçının katılımıyla hayata geçti. Türkiye’nin farklı illerinden kadim efsaneleri yeniden yorumlayan sanatçılar; baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, grafik tasarım, resim, seramik, video gibi farklı mecralarda yapıtları buluşturuyor. 26 Eylül-26 Ekim 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi, sanatseverleri büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz