Ebru Ceylan | Ebedi Bir An | Ekavart Gallery

109 B izlenme  
31.10.2020

Ebru Ceylan 

Ebedi Bir An

14 Ocak - 10 Şubat 2020

Ekavart Gallery

 

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni yılın ilk sergisi olarak fotoğraf sanatçısı Ebru Ceylan’ın “Ebedi Bir An” isimli fotoğraf sergisine 14 Ocak - 10 Şubat tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Sanatsal pratiğinde bugüne kadar, insanın iç dünyasına odaklanan Ebru Ceylan, “Ebedi Bir An”da “yücelik” kavramından aldığı ilhamla doğada içkin olduğuna inandığı “yüce”nin peşine düşüyor.

Sergiye ilham olan, Immanuel Kant'ın “Güzellik ve Yücelik Duyguları Üzerine Gözlemler” makalesi, “yücelik" kavramı üzerine üretilen karşılaştırmalı eleştirel düşüncelerden oluşur. Kant, sergiye ilham olan makalesinde, yüce olanla güzel olanı birbirinden ayırır. Güzel olanı estetiğin alanında bırakırken, yüce olanı estetiğin alanından koparıp moral olanın alanına taşır. Yani, onu, duyusal olandan, nesnel olandan, sonlu ve arzulanabilir olandan ayırıp, sezgisel olanın, sınırsız, tanımsız ve ebedi olanın alanına sokar. Kant’a göre yücelik duygusu, duyu sınırlarını aşan, akıl almaz, sahip olunamaz, bilgisine tümüyle varılamaz ve arzulanamaz olanın karşısında duyulan kozmik bir saygıdır.

Güzel bir manzara insana haz verir, yüce olan ise aynı zamanda çaresizlik, kaygı ve hatta acı...

Ebru Ceylan’ın bu 4. kişisel sergisinde fotoğrafların yanısıra, videoart ve ses enstalasyonlu light box yer alıyor. Sanatçı, insan yaşantısına ait hiçbir izin yer almadığı ıssız yeryüzü parçalarında, “yüce” duygusuna ait olabilecek, onu temsil edebilecek “Ebedi bir An”ın izlerini sürüyor.

Müzik: Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin