5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Elgiz Müzesi | Wuhan’dan İstanbul’a: Yıkılan Hayaller | ARTtv

102 B izlenme  
31.10.2020

Elgiz Müzesi 

Wuhan’dan İstanbul’a: Yıkılan Hayaller

Elgiz Müzesi Kapılarını ‘Wuhan’dan İstanbul’a: Yıkılan Hayaller’ adlı seçkiyle açtı. 20. yıl kutlamalarına hazırlanan Elgiz Koleksiyonu, son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin getirdiği yeni deneyimler ve tanımlara bireysel sorgulama öneren yeni seçkisi Yıkılan Hayaller ile izleyiciyle buluştu.

İzleyiciyi ilk etapta koleksiyondan Thomas Struth’un Yayalı Kavşak, Wuhan isimli eseri karşılıyor. Tesadüf bu ya; bu virüs Wuhan’dan yola çıkıyor. Struth’un Wuhan fotoğrafından sonra – belki gözlerimiz son dönemde görmeye alışkın olduğundan- kimlik arayışı ve deneyim üzerine yoğunlaşan Nan Goldin’in Benim Penceremden Kızıl Gökyüzü adlı eseri gözümüze çarpıyor. Hakan Gürsoytrak’ın Toplantı isimli çalışması, küresel kapitalizm çağında dijital medyanın hayatımızda kapladığı yeri yeniden düşündürürken, üretimlerinde kendi yaşamından izler bırakan Hale Tenger’in Oto- portre’si ve Hande Şekerciler’in Kalbimin Derinliklerinden heykeli ise bu kaosta kendimizi dinlemeyebilmenin farklı yollarını anlatıyor. Boşalmış kentlerin derin sessizliğini gözler önüne seren Wang Xiaoshuang’in Hatıralar Şehri No.5, hemen ardından neon çalışmalarıyla dikkat çeken Sarp Kerem Yavuz’un iki el figürüyle Hesap isimli eseri ise görünen parlak yüzünün ardında hepimizin aşina olduğu o hikâyeyi barındırıyor.

Yıkılan Hayaller, farklı ülkelerde ve zaman dilimlerinde yaşamış sanatçıların, farklı mecralarla bir araya geldiği içsel bir yolculuk olarak karşımıza çıkıyor. Sergide yer alan eserlerin yalnızca isimleri bile pandemi sürecinde hissettiklerimizde yalnız olmadığımızı söylüyor ve yaşadığımız deneyimleri bir bir yeniden hatırlatıyor bizlere.

Müzik: Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz