cda6e381-b82b-4a28-8a9f-2e586e932f78.jpeg

Emel Başarık | 6 Numara | Galeri/Miz

123 B izlenme  
25.05.2023

Emel Başarık

“6 Numara”

17 Ocak - 7 Şubat 2023

Galeri/Miz

Emel Başarık’ın ikinci kişisel sergisi “6 Numara”, 17 Ocak Salı günü GaleriMiz’de ziyarete açıldı. Adını Burgazada’da bir plajdan alan sergi, şehre hem yakın hem uzak, güncel ama nostaljik, kalabalığın içinde ama yalnız olma temalarına odaklanıyor. 

İlk kişisel sergisi “Geçerken”de, şehir içindeki insanlarınhareket hâlinde olması ile ilgilenen sanatçı, kalabalıkların sürekli devinim hâlinde olduğu toplu taşıma istasyonları ve metroları merkezine koyuyordu. “6 Numara”da ise kalabalıklar hakimiyetini koruyor ancak sayfiye huzuru ve ferahlığı bazense ağırlığı ortamı sarıyor.

Başarık’ın imgesel figürler, mimari detaylar ve insan ilişkilerinden izler taşıyan çalışmaları hepimiz için tanıdık olan, belki çocukluğu hatırlatan tatil görünümlerine yansıyor. Sanatçının arınma, iyileşme, yeniden başlama, kendi geçmişini oluşturma çabasıyla başlayan ada yolculuğu izleyiciye de dokunacak biçimde sergi salonuna taşınıyor. Sergide yer alan desen, suluboya, kolaj ve büyük boyutlu tuval gibi örneklerle eskiz sürecinden tamamlanma hâline dek versiyonlarını gördüğümüz eserlerin adeta oluşum aşamalarına da tanıklık ediyoruz. 

Adanın daha çok sosyalleşilen plajı olan 6 Numara’yı odağına alan çalışmalar, plajın yazları serilen plastik yeşil halısı, beton iskeleleri, denize inen farklı renk ve modellerdeki merdivenleriyle bir İstanbul plajı olma hâline mercek tutuyor. Tüm bu etmenler Başarık’ın plaj ile kurduğu bağın önemli sebepleri arasında yer alıyor. Uçsuz bucaksız kumsalıyla bir Ege ya da Akdeniz plajından farklı olan 6 Numara, adeta bir kurgu sahneyi andırıyor. Hatırlamayla karışık bir keşif yolculuğuna çıkan sanatçının 6 Numara ile hikâyesi pandemibaşında sezon boyunca Burgazada’da kalmasıyla başlıyor. 

“Emel Başarık, bir atmosfer ressamıdır; onun işi, ışığı ve espası resmin odağına yerleştirmek ve kompozisyonu da bunun etkisine bırakmaktır. Figürlerin hareketleri, ilişkileri, mekândaki durumları ve bunların olaylar ile bağlantıları, hep o atmosfer içinde bir anlam bulur. Başka türlü bir söyleyişle, ışığın ve espasın kullanılma yöntemi o resimlerden kaldırıldığında, geriye kalacak olan, herhangi bir mekânda birikmiş figür ve nesne kalabalığıdır. 

Emre Zeytinoğlu

Emel Başarık’ın portrelerden daha çok anlara, kişilerden öte kalabalığa, doğa manzarasından öte insan görünümlerine odaklandığı yeni sergisi “6 Numara”, 7 Şubat 2023’e dek GaleriMiz’de ziyaret edilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz