80a374ee-7f10-4dce-ade4-e624262072b2.jpg

Ergün Başar | Atatürk: İz Bırakan İlkler | Çağdaş Sanatlar Galerisi Eskişehir

107 B izlenme  
16.01.2020

 

 

Ergün Başar

“Atatürk: İz Bırakan İlkler”

15-30 Ocak 2020

Çağdaş Sanatlar Galerisi Eskişehir

 

Ankara, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan “ATATÜRK: İz Bırakan İlkler” Sergisi (2019) ile ilk kez Ankara’lı ile buluşan Başar bu defa Sanatlar Galerisi Eskişehir’de “ATATÜRK :İz Bırakan İlkler” temalı sergi ile zenginleşerek sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

 

Ergün Başar toplumla iletişimi tam boyutlu sağlamak için 2014’den beri yaptığı mural portrelerinde toplum için unutulmaması gereken “bellek” ve “hafıza”ya kazınması gereken kişileri seçerek mural geleneğini çağdaş boyuta taşımaktadır.

 

Sanatçı’nın Atatürk portreleri O’nun mükemmel kişiliğinin Sanatçı’nın hayalinde vücut bulmuş hali gibidir. Bir portreden öte O’nu izleyeni izleyen büyük lider “zamansız” ve “ölümsüz”dür. Altında ezildiği yükü ve ileriye bakan gözlerinde halkına hep ileriye bakmayı öğütleyen haliyle resmedilmiştir Başar tarafından.

 

İzleyiciye tarih bilincini aşılamak ve Türk toplumunun yaşadığı refahın geçmişte ve geleceğe iz bırakanlar sayesinde olacağını sanatseverlere anlatıp izlettirmek serginin ana amacıdır. 2014 yılından beri bu seriye ağırlık veren sanatçı, ilkleri başarmış ulusal ve uluslararası karakterlerin portrelerini topluma tanıtmak ve bu bağlamda genç nesillerin dikkatini çekmeyi hedefliyor.

 

"Hayatla karşı karşıya olunmadığı sürece yapılan her şey havada kalır, yaratıcı

olamaz." E.Başar

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz