Ergün Başar | "Atatürk: İz Bırakan İlkler" Dev Portreler Sergisi | Kültürpark - Kervansaray

114 B izlenme  
7.03.2023

Ergün Başar

"Atatürk: İz Bırakan İlkler" Dev Portreler Sergisi

10 - 22 Kasım 2022

Kültürpark - Kervansaray

‘’ATATÜRK : İZ BIRAKAN İLKLER DEV PORTRELER’’ temalı, seri sergiler, devamlı büyüyerek,  kapsamı genişleyerek , 2019 Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi, ANKARA . 2019 Beşiktaş Deniz Müzesi, İSTANBUL. 2020 Odunpazarı Çağdaş Sanatlar Merkezi, ESKİŞEHİR. 2020 Resim Heykel Müzesi, Kültürpark Sanat Galerisi, İZMİR. 2021 İzmir Fuar Kültürpark Atlas Pavyonu, İZMİR. 2022 Çankaya Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, ANKARA . Büyükçekmece Kültürpark Kurşunluhan İSTANBUL’da 10 Kasım– 22 Kasım arası bu sergiyi sanatsever halkımızın beğenisine sunuyoruz.

Ergün Başar, bu dev portreler ile 260x200 cm tuval üzerine yağlıboya, altın varak olup, ulusal, uluslararası, bu toprakların yetiştirdiği veya bu topraklara gelip Cumhuriyete hizmet etmiş, Türkiye’mizin adını dünyaya duyurmuş şahsiyetleri resmetmektedir. 

''Ben burada ATATÜRK’e vefa borcumu ödüyorum. Karşılık beklemeden genç neslin bu erdemli, vefakar, çalışkan şahsiyetlerini görmesi, yaşaması, yaşatması ve düşünebilmelerini sağlamak amacındayım. Bunun için en azından yaşayanlara aramızdan ayrılmadan, gerekli değeri vermek, büstlerini yapmak, belgesellerini gerçekleştirmek, birebir kayda geçecek şekilde röportajlarını yapmak … vs. bunlar boynumuzun borcudur.

Zaten bizim kültürümüzde yaşarken değil de öldükten sonra küllen unutmak vardır.

Benim misyonum onları yaşatmak ve geleceğe taşımaktır. Ayrıca sergilenmiş ve sergilenecek bütün dev portreler ESKİŞEHİR halkına bağışlanmış olup, yakın zamanda yapımı devam eden Ergün BAŞAR Portre Müzesinde yerini alacaktır. 

Bu sergiyle ilgili sonuç; portre ressamı olarak bu önemli şahsiyetlerin portreleri tıpa tıp aynısı olması gerek, aksi ise ben böyle görüyorum demek, tam bir başarısızlığı ve hüsranı beraberinde getirir.''

 

Devamı

Seçtiklerimiz