Ertuğrul Ateş | Aşk & Aşk | Ekavart Gallery

99 B izlenme  
5.11.2020
Ertuğrul Ateş
“Aşk & Aşk”
12 Ocak – 19 Şubat 2016
Ekavart Gallery
 
 
EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni yılın ilk sergisine ressam Ertuğrul Ateş’in son yapıtlarından oluşan “Aşk & Aşk” ile 12 Ocak – 19 Şubat 2016 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.
“Sanatın başlama noktası bütün büyük sorulara cevap aramaksa, sanatçı cevabı aramaya kendinden başlamalı” diyen Ertuğrul Ateş, kendini ararken içine tuttuğu aynaya yansıyan resimlerini durup dinlenmeksizin tuvale döküyor. Kendini belirli bir akım içinde görmekten ısrarla kaçınan sanatçı, resimlerine sürrealist platform, romantik dışavurum ve mistik düşünce yapısının can verdiği kanısında. Tuval üzerine yağlıboya çalışıyor ve eskiz yapmıyor.
“Aşk & Aşk” sergisi Ertuğrul Ateş’in en son çalışmalarından oluşuyor. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne dek aradığı sorguladığı ve tanımlamaya çalıştığı “Aşk” kavramı tam anlaşılamamış bir fenomen olarak tüm zamanların konusu olmuş, tüm sanatçılar ve düşünürlerin tartıştığı kavram olagelmiştir. “Aşk” nedir? “Aşık” kimdir? “Aşk” arayışının sonsuz ve bitmeyecek bir arayış olduğunu bilerek yola çıkan sanatçı meseleye hangi “Aşk” sorusunu sorarak ve içe dönerek ve “Aşık” olarak “Aşk”ı arıyor ve bu sonu gelmeyecek yolculuğa çıkıyor. Zor sorulara cevap arayan sanatçı “ilahi aşk” ve “dünyevi aşk” arasında gidip gelerek bu ruhsal yolculukta asla bulamayacağı cevapları arıyor. Belki de önemli olanın cevap değil bu “yolculuk”tur sonucuna varıp köşe başlarındaki soluklanmaları tuvale aktarıyor ve bize bu yolculuk hakkında ipuçları sunuyor.
Sanatçı hakkında
Ertuğrul Ateş 1954 yılında Adana'da doğdu.
1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitiren sanatçı aynı yıl İngiltere'ye giderek Londra'da Kingsway Princeton College ve Bethnal Green Institute'da eğitim ve çalışmalarını 1979 yılına kadar sürdürdü.
İlk sergisini 1980 yılında İstanbul'da açtı.
Çalışmalarını 1987 yılına kadar İstanbul'da sürdüren sanatçı ABD'ye giderek New York'a yerleşti.
1988 yılında başta Ahmet Ertegün olmak üzere 10 kişilik bir koleksiyoncu grubu ile anlaşma imzaladı. Ünlü 57. Cadde galerilerinden Terry Dintenfass galerisine kabul edildi. Chicago Modern Sanatlar Müzesi'nde "Yükselmekte olan Sanatçılar" sergisine kabul edildi.
Miami, Dallas, Los Angeles, Chicago, Palm Beach, Boston, South Hampton, Barselona, Kopenhag, New York ve Pekin'de birçok sergi gerçekleştirdi.
2003 yılında Hürrem Sultan Dans Gösterisi'ni sahneye koydu.
Sanatçı yaşamını 2005 yılından bu yana Türkiye'de sürdürmektedir.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin