d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ertuğrul Ateş-Mitolojik Yansımalar-Galeri/Miz

104 B izlenme  
7.11.2020
Ertuğrul Ateş
"Mitolojik Yansımalar"
27 Eylül - 20 Ekim 2014
Galeri/Miz


Usta isim Ertuğrul Ateş Galeri/Miz’de!
 
Galeri/Miz 2014-2015 sanat sezonunu yeni mekanında Ertuğrul Ateş’in “Mitolojik Yansımalar” adlı kişisel sergisi ile karşılıyor.
 
Galeri/Miz yeni sanat sezonunu çağdaş sanatın usta isimlerinden Ertuğrul Ateş’in kişisel sergisi “Mitolojik Yansımalar” ile açıyor.
 27 Eylül’de açılan sergi Galeri/Miz’in yeni adresinde izleyiciyle buluştu.
Resimlerinde kullandığı kurdele imgesi ile özdeşleşmiş olan usta sanatçı “Ertuğrul Ateş”, yeni sergisinde çocukluğunu geçirdiği toprakların kültüründen ilham alarak yarattığı eserlere yer veriyor ve mitolojik öğelerin kendindeki yansımalarını tuvale aktarıyor. Sanatçı, Ana Tanrıça Eurynome’den Toprak Ana Gaia’ya, Sümer ve Mezopotamya mitolojilerinin Ana Tanrıçası İnanna’dan Dante’nin İlahi Komedya’sındaki kutsal kayıkçı Charon’a kadar mitolojik figürlere eserlerinde  yer vermiştir. 
Bir söyleşisinde “Sanatın başlama noktası bütün büyük sorulara cevap aramaksa, sanatçı cevabı aramaya kendinden başlamalı” diyen Ertuğrul Ateş bu sözünü kanıtlarcasına yeni eserlerinde kültürel etkilerin gölgesinde oluşmuş soruları irdeliyor. 
27 Eylül’de başlayacak olan Ertuğrul Ateş’in “Mitolojik Yansımalar” adlı kişisel sergisi 20 Ekim tarihine kadar Galeri/Miz’de görülebilir. 
 
Ertuğrul Ateş:
1954 yılında Adana'da doğdu.
1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitiren sanatçı aynı yıl İngiltere'ye giderek Londra'da Kingsway Princeton College ve Betnhal Green Institue'de eğitim ve çalışmalarını 1979 yılına kadar sürdürdü.
İlk sergisini 1980 yılında İstanbul'da açtı.
Çalışmalarını 1987 yılına kadar İstanbul'da südüren sanatçı New York'a yerleşti.
1988 yılında başta Ahmet Ertegün olmak üzere 10 kişilik bir koleksiyoncu grubu ile anlaşma imzaladı. Ünlü 57. Cadde galerilerinden Terry Dintanfass galerisine kabul edildi. Chicago Modern Sanatlar Müzesi'nde "Yükselmekte olan Sanatçılar" sergisine kabul edildi.
Yurtdışında bir çok sergi gerçekleştirdi.
Sanatçı yaşamını 2005 yılından bu yana Türkiye'de sürdürmektedir.
 
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz