Ertuğrul Ateş Retrospektif Sergisi

45 B izlenme  
14.01.2021

06 Ocak - 18 Şubat 2012

Çağdaş Türk resminin önemli isimleri arasında yer alan Ertuğrul Ateş’in eserleri, retrospektif bir sergiyle İş Sanat Kibele Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

İş Sanat Kibele Galerisi yeni sezonun ikinci sergisinde Ertuğrul Ateş’in retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide Ertuğrul Ateş’in Kurdelelerden Harem’e, Anadolu’da Bir Aşk Hikayesi’nden Büyücüye, Kafası Bozuk Derviş’ten Dilek Ağacına, ve nihayet Ölüm Yaralı Küçük Kız Nihada’ya, klasikleşen eserleri ve yeni eserleri olan “Küre” çalışmaları da yer alıyor.

”Küre” ismini verdiği çalışmalarını “artık resim duvardan aramıza indi” diyerek özetleyen Ertuğrul Ateş, sanat hayatının bu dönemecinde seyircisi ile aynı anda hem daha yakın, hem de daha gizemli bir ilişki kuruyor. Ateş ‘Küre’ler için “Kürelerin üzerlerindeki imgeler kendilerini hemen belli etmiyorlar.

Onları deneyimleyebilmeniz için etraflarında dolaşmanız, hatta dokunmanız, küreyi çevirmeniz gerekiyor. Tıpkı içinde yaşadığımız varoluş gerçeği gibi, hiçbir zaman bütünü göremiyorsunuz…” diyor.

Ertuğrul Ateş hakkında,

Yurt içi ve yurt dışında açtığı çok sayıda sergiyle sanat hayatında 30 yılı geride bırakan Ateş, 1954 yılında Adana'da doğdu. 1976'da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdi. 1977-1979 yılları arasında Londra'da Kingsway Princeton Yüksekokulu ve Berhnal Green Enstitüsü'nde çalışmalar yaptı.

1980 yılında ilk sergisini İstanbul'da açtı ve profesyonel sanat hayatına bu sergi ile başladı. 1987 yılında New York'a yerleşti ve 1988 yılında Terry Dintanfass Galerisi’ne kabul edildi.

Türkiye dışında, Chicago, Miami, Dallas, Los Angeles, Palm Beach, Boston, South Hampton, Barselona, Kopenhag, New York ve Pekin'de birçok sergi açtı. 2005 yılında New York’tan Türkiye’ye taşınan sanatçı, son iki yıldır çalışmalarını Alaçatı’da sürdürüyor.

Kibele Sanat Galerisi
İş Kuleleri

Sergi pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin