d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Esra Yazıcı Tözge | Ben Hiç Kimseyim | Goba Art&Design

102 B izlenme  
10.06.2024

Esra Yazıcı Tözge
Ben Hiç Kimseyim

14 Mayıs - 8 Haziran 2024

Goba Art&Design

 

Sanatçı Esra Yazıcı Tözge, ilk kişisel sergisi ‘Ben Hiç Kimseyim’ ile hiç kimse olmaya, hiç olmayı seçmeye bir davet de bulunuyor. 

Bugüne kadar birçok sergi topluluğunda heykel eserleriyle yer alan Sanatçı Esra Yazıcı Tözge, ilk kişisel sergisi “Ben Hiç Kimseyim” ile hayatın anlamı ve bu anlamın içinde kendi rolüne dair arayışını heykelleri ile paylaşacak. 15 Mayıs’ta Goba Art&Design’da kapılarını açacak sergi, 8 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Tözge, Emily Dickinson, Özdemir Asaf, Aziz Nesin, Kahraman Tazeoğlu, Can Yücel ve Nazım Hikmet’in şiirlerinde onu etkileyen, hayata bakışını sorguladığı dizelerden esinlenerek ortaya çıkardığı heykellerinde içsel arayışının iz düşümünü yansıtıyor. Daha çok hayatın anlamlandırılma duygusuna odaklanan sergi, izleyicileri “Hiç Kimse Olmak” üzerine düşünmeye davet ediyor.

Sanatçı ‘Ben Hiç Kimseyim’ sergisinde kendini arama yolculuğunun duygu yoğunluğunu ise şöyle açıklıyor:

Hayatın anlamına ve bu anlamın içinde kendi rolüme dair arayışım hiç tükenmedi. Yakın gelecekte de bir yanıt bulabilecek gibi görünmüyorum.

Şimdiye değin en yakın hissettiğim cevap ise aslında “hiç kimse” olduğum.

Bir sabah, Emily Dickinson’ın şiiri aklımda uyandım: 

Ben hiç kimseyim! Ya sen? 

Sen de mi hiç kimsesin yoksa?

Bir çift var bizden demek ki, açık etme sakın ha

Sürerler bizi uzaklara.

Birisi olmak ne kadar da banal, oysa!

Ne kadar sıradan, uluorta…

Kurbağa gibi tekrarlamak adını

Ben, ben, ben diye tüm gün boyunca,

Seni hayranlıkla dinlediğini umduğun bir bataklığa!

Şair bu dizeleri yazalı bir asırdan fazla olmuş; ben okulda öğreneli ise neredeyse yarım asır…

Ömürden ömre, yüzyıldan yüzyıla akıp giden bu şiirde, şairin ne demek istediğini sanırım ilk kez o sabah gerçekten anladım. Bu sayede de insan olmaya dair tanık ve hatta rahatsız olduğum şeylerin aslında salt çağımıza ait olmadığını fark ettim. Bu farkındalık huzur verdi bana.

Seçimin bende olmasının huzurunu… 

Olduğun kadar olmanın, olduğun gibi görünebilmenin hafifliğini hissettim bir kez daha. Hiç olmanın hafifliğini! 

İşte bu sergi de hiç kimse olmaya, hiç olmayı seçmeye bir davet aslında.  

Şiirden heykele, dünden güne, benden sana…

Adres: Goba Art&Design
Asmalı Mescit Mahallesi. Ensiz Sokak No. 1/B Beyoğlu/İstanbul

https://www.gobaartdesign.com/

https://www.instagram.com/esrayazicitozge/ 

Esra Yazıcı Tözge hakkında:

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Aynı yılın Ağustos – Aralık döneminde Kopenhag Danimarka'da LYAC POWER Şirketi Finans departmanında stajyer olarak çalıştı. 1989-1997 yılları arasında Henkel Turyağ İzmir'de Planlama ve Kontrol, Lojistik Kontrol ve Satış bölümlerinde çeşitli görevler üstlenen Tözge son olarak Zincir Mağazalar Satış Müdürü oldu. 1997-2001 yılları arasında Saint Gobain Weber İzmir'de Pazarlama Müdürü olarak çalıştı.

2001-2002 yılları arasında Henkel KGaA Düsseldorf, Barem Research International İstanbul için bazı projelerde danışmanlıklar yaptı. 2002 Nisan ayında Kale Grubu’na katılarak, 2007 yılına kadar Kalekim ve Kaleterasit şirketlerinde, 2007-2015 yılları arasında da Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay'a danışmanlık görevinde bulundu. 2015-2022 yılları arasında Kale Grubu'nda Kurumsal Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı görev yapmıştır. Tözge, 2022’den bu yana Kale Grubu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Goba Art & Design

Sanat ve tasarımın iç içe geçtiği bir platform yaratma hayaliyle 2019 yılında İstanbul Beyoğlu’nda Y. İç Mimar Esin Sözer Kalender ve Yasin Kalender tarafından kurulmuştur. Goba Art&Design ilhamını, temel düşüncesi sanatla tasarımı birleştirme, disiplinleri bütünleştirme olan ve bu sene 100. yaşı kutlanan Bauhaus ekolünden almıştır. Kurucularından Y.İç Mimar Esin Sözer Kalender, tasarımcı kimliğinin yanı sıra sanat çalışmalarını da sürdürmekte, farklı disiplinlerin yaratıcılık sürecine etkilerini doğrudan deneyimlemektedir. Goba Art&Design, tasarım dünyasının sanata, sanat dünyasının ise tasarıma olan ilgisini ve ilişkisini vurgulayan sergilere öncülük yapmayı hedeflemektedir. 

Devamı

Seçtiklerimiz