Eşref Yıldırım- -Hiç Kimsenin Ölümü-Galeri Zilberman

17 B izlenme  
6.01.2021
HİÇ KİMSENİN ÖLÜMÜ
EŞREF YILDIRIM
GALERİ ZİLBERMAN

Genç sanatçı Eşref Yıldırım’ın yeni kişisel sergisi Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da açılıyor.

Hiç Kimsenin Ölümü adını taşıyan bu sergi, sıradan insanların gazetelerin üçüncü sayfalarında yayınlanmış, haber değeri taşıyacak ölçüde sıradışı ölüm hikayelerinden yola çıkılarak oluşturulmuş resimlerden oluşuyor.

Sergi, dönüşüm kavramını araçsallaştırarak, kavram, biçim ve malzeme arasında alternatif ilişkiler kurgularken yeni tanımlar da oluşturuyor.

Gazetelerdeki bu alışılmış fotoğrafların resme dönüşüm sürecinde yine gazeteyi fiziksel olarak kullanan sanatçı, bu yaklaşımıyla tuval ve gazete kağıdı arasındaki karşıtlığı kullanıyor. Kolaylıkla ve bol miktarda bulunan gazete kağıdına karşı sanatsal kutsallığıyla tuval, bu sergide bir araya geliyor. Böylece, yaşamla ölümsüzlük arasındaki ilişkisellik, geçici-kalıcı, önemli-önemsiz, pahalı-ucuz arasında da kendini gösteriyor. 

Gözden Geçirilmis İkinci Baskı adlı tek sayılık bir gazetenin de sergiye dahil olduğu Hiç Kimsenin Ölümü'nde, gazetelerden alınmış portre fotoğrafları, sanatsal dönüşümlerinden sonra yeniden kurgusal bir gazetenin parçası olarak hikayeleştiriliyorlar. Yine aynı kişilere ait sıradışı ölüm haberleri, her biri ayrı bir yazarın edebi süzgecinden geçerek dönüşüme uğruyor  ve tek sayılık bu gazetenin kendine has  gündemini oluşturuyor.

Ozan Utku Akgün, Hayati Çitaklar, Beliz Güçbilmez, Süreyya Karacabey, Coşkun Kirazlı, Pelin Temur, Umut, Şamil Yılmaz, Süreyya Aylin Antmen tarafından yorumlanan bu hepsi kendine has ölüm haberleri bicim değiştirerek, kendini bir baska şekilde anlatma fırsatı da yakalıyor. 

Sergi 18 Mayıs-16 Haziran tarihleri arasında Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da görülebilir.

Eşref Yıldırım

1978 doğumlu genç sanatçı Eşref Yıldırım, Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümü’nde tamamladığı eğitimine, halen aynı bölümdeki Yüksek Lisans programıyla devam etmektedir. Hiç Kimsenin Ölümü, üç kişisel sergisinin yanında pek çok karma sergiye katılan ve 2008 yılında Şefik Bursalı Resim Yarışması’nda başarı ödülü kazanan sanatçının Galeri Zilberman’da açacağı ilk kişisel sergisidir.
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin