d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Eşref Yıldırım | Küçük Suçlar Hapishanesi |Galeri Zilberman

119 B izlenme  
7.11.2020
Eşref Yıldırım
Küçük Suçlar Hapishanesi
12 Kasım 2014 - 10 Ocak 2015
Galeri Zilberman
 
Beşinci Sinop Bienali (Sinopale) kapsamında üretilen çalışma, çıkış noktasını bugün müze olarak kullanılan ve pek çok yazar, sanatçı ve gazetecinin de hükümlü olarak bulunduğu tarihi Sinop Cezaevi’nden alıyor.
Çalışmalarında, suç, suçlu ve mağdur konularına özellikle yoğunlaşan Yıldırım, bu etkileşimli, performatif çalışmasıyla cezasızlık üzerine düşünmeye davet ediyor. Demir parmaklıklı, asma kilitli, tek kişilik bir hapishaneden oluşan Küçük Suçlar Hapishanesi, seyyar bir araba üzerinde Sinop sokaklarında dolaştırılarak tanıtılıyor ve halkın hizmetine sunuluyor.
Yalan söylemek, kalp kırmak, arkadan konuşmak gibi küçük suçların cezası, mahkumun kendi belirleyeceği sürelerle karşılığını buluyor. Dileyen bu küçük hapishanede bulunan küçük deftere cezalarını yazarak rahatlayabiliyor. Küçük Suçlar Hapishanesi bu sayede uykusuzluk, iç sıkıntısı, erken yaşlanma gibi sorunlara da deva oluyor.
Cezasızlığın, bir devlet geleneğinde de, sadece tek bir insanın küçük hayatında da kötü olduğu bilinen o davranışın alışkanlığa dönüşmesi riskinin altını çizen sanatçı; ceza çekmenin doğru kullanıldığı durumlarda belki o kadar da kötü olmayabileceğini ifade ediyor.
İzleyiciyi edilgen konumdan çıkarıp etkinleştiren bu çalışma, ceza çekmek üzerine düşünme fırsatını izleyiciye sunuyor. Küçük Suçlar Hapishanesi, 12 Kasım – 10 Ocak tarihleri arasında Galeri Zilberman’ın Mısır Apartmanı’nın 2inci katındaki proje alanında görülebilir, küçük suçlardan bu küçük hapishanede kurtulunabilinir.

Eşref Yıldırım (d.1978, Bursa) yüksek Lisans derecesini Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümü’nde tamamlamıştır. Sağol! ve Hiç Kimsenin Ölümü adlı kişisel sergilerini 2012 ve 2014 yıllarında Galeri Zilberman’da açmıştır. Sinopale 2014’ün yanında; Figure Out, Dubai, BAE (2012); Arada, Antoni Muntadas Exhibition, 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, İstanbul (2010); Sınırlar ve Yörüngeler 6, Siemens Sanat Galerisi, Türkiye (2009)’de çalışmaları sergilenmiştir. Çalışmaları çeşitli özel koleksiyonlarda yer alan sanatçı, İstanbul’da yaşayıp çalışmaktadır.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz