7b4652f0-36a3-4a82-95ac-913f0557f766.gif

Eşref Yıldırım-Sağol-Galeri Zilberman

156 B izlenme  
10.11.2020
Eşref Yıldırım
Sağol!
14 Mart - 3 Mayıs 2014
Galeri Zilberman

 
Galeri Zilberman, Eşref Yıldırım’ın “Sağol!” sergisini sunmaktan mutluluk duyar.
“Sağol!”, Eşref Yıldırım’ın yine Galeri Zilberman’da 2012’de gerçekleşen “Hiç Kimsenin Ölümü”nün devamında gelişti. Gazetelerin 3. Sayfa haberlerinden hareketle oluşan “Hiç Kimsenin Ölümü”, gazeteyi de mecra olarak kullanarak görünülürlüğü tartışıyordu. Yeni sergisi “Sağol!”da da konu
edilen Türkiye’de insan hayatına verilen değerin göreceliliği. Konu olarak, devlet gözetimi altında yada devletin ‘hataları’ nedeniyle ölenleri ele alıyor: Şüpheli asker ölümleri, Roboski katliamı ve zorla kaybedilenler.
Serginin merkezindeki resimler, yeşil asker bezi ile bayrak gibi gösterilerek ironik bir şekilde yüceleştirmektedir. Sanatçının resimdeki deneyselliği, konusundaki gerginlikleri adeta taklit eder.
Sergide resimlerle birlikte sanatçı kitabı ve buluntu objeye müdahale gibi araçları kullanan sanatçı, resmin kurmaca düzlemini günlük hayata nüfuz etmiş malzemelerle yan yana göstererek, kurgu ile gerçeklik arasındaki sınırı sorguluyor.
Sanatçının Roboski’de katledilenler için ördüğü göz bantlarına bakarken, ölenlerin fotoğraflarını dikkatle incelemiş birinin yorgunluğunu görüyoruz. Ölen her insan-çocuğu için bir bant: 34 bant.
Vicdani retçilerin açıklamalarını kelime kelime bir kasetin şeridine yazdığında, Yıldırım’ın o sözleri gerçekten sahiplenip sahiplenmediğini önemsemiyoruz artık. “Hissettiğini ima ettiği bu acı gerçek mi?”diye sormuyoruz kendimize.

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz