d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Falafel Yolu

17 B izlenme  
3.03.2021

Sanatçılar: Oreet Ashery ve Larissa Sansour
Tarih: 14 Ocak 2011 - 27 Şubat 2011
Yer: Depo

Bu sergide iki sanatçının 3 yıllık işbirlikleri sırasında ortaya çıkan üretimleri ilk defa bir mekânda, bir solo sergi çerçevesinde gösterilecek ve böylece projenin tamamı üzerine düşünmeyi mümkün kılacak bir alan açılacak.

İsrail'de doğan Ashery ve Filistin'de doğan Sansour, Filistin'in işgaline karşı özgün ve söylemsel kültürel ve sanatsal direniş biçimleri üretmek gibi net bir amaçla birlikte çalışıyorlar.

DEPO'da düzenlenecek Falafel Yolu adlı sergide yer alacak çalışmalardan The Novel of Nonel and Vovel [Novel ve Vovel'ın Romanı] (Charta, 2009), ikilinin Filistin'i kurtarmaya çalışırken birer süper kahramana dönüşmelerinin hikâyesini anlatan deneysel bir grafik roman.

Dante'nin Inferno ve Bosch'un The Garden of Earthly Delights [Dünyevi Zevkler Bahçesi] tablosundan esinlenen triptik Nonel and Vovel's Inferno [Nonel ve Vovel'in Cehennemi] (6x3 metre) ise, işgal manzarasını cehennem imgesi içinde tarif eden iki ve üç boyutlu dijital malzeme ve çizimlerden oluşan bir kolaj.

DEPO'da eserin yanında özellikle bu sergi için hazırlanan bir Ziyaretçi Rehberi bulunacak. Son olarak, bu sergide Falafel Road adlı residansta üretilmiş ve yeni kurgulanmış 20 kısa video yer alacak.

Videolar, Londra'da 20 falafelcide yenen kamuya açık 20 yemeğin ham kayıtları. Tüm sohbetleri kışkırtan ilk soru İsrail'in falafeli Filistinlilerden çalıp çalmadığı. Her video falafelin İsrail'in gurur duyduğu ulusal yemeklerden biri olması gibi tartışmalı bir mesele üzerine doğrudan bir tanıklık.

Hem hararetli hem de komik yemeklerde kültürel sömürgecilik, Filistin yemekleri ve kültürel tarih, Filistin ve İsrail'deki okullarda eğitim, Ashery ve Sansour arasındaki ilişkiler, Oryantalizm, Dil ve terminoloji gibi konulara değiniliyor.

Devamı

Seçtiklerimiz