f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Felekşan Onar | Mutluluk | Pera Palace Otel


86 B izlenme  
31.10.2020
Felekşan Onar
Mutluluk
25 Şubat – 25 Mart 2019
Pera Palace Otel

 
Cam Sanatçısı Felekşan Onar, ‘’Mutluluk'' adını verdiği enstalasyonu ile masalların olağanüstü dünyası ‘’1001 Gece’’ sergisinde
İzmir Arkas Sanat Merkezin’de yer almıştı. İzmir’den sonra İstanbul’a gelen enstalasyon özel öyküsünü yaşatabileceği
Pera Palace Otel’de 25 Şubat – 25 Mart tarihleri arasında sanat severler tarafından ziyaret edilebilecek.

Enstalasyon Hakkında Sanatçı’dan ; 

MUTLULUK
 
Felekşan Onar’ın “1001 Gece” sergisi için hazırladığı enstalasyonu “Mutluluk”, sanatçının çocukluk anılarının bir yansımasıdır:
“Uzun zaman önce, buradan çok da uzak olmayan, tıpkı bu binaya benzeyen güzel bir evde, büyükannem ve büyükbabam yaşardı. Büyükannem Felekşan, evinin sınırları içerisinde yaşamayı tercih eden biriydi. Evin en üst katında yer alan kütüphane, güneşi kesmek için neredeyse her zaman kapalı duran kepenkleriyle, öğleden sonranın sıcağından uzakta vakit geçirdiği yerdi. İşte bu kütüphanede, bizimle en kıymetli kitaplarından okumalarını paylaşırdı. ‘1001 Gece Masalları’ onun etrafında toplandığımız ve onu dikkatle dinlediğimiz ktitaplardan biriydi. Bu akşamüstleri ile ilgili Şehrazat’ın hikayelerinin ayrıntılarından çok; kütüphanenin zeminini kaplayan ve bu eserde kullandığım, tıpkı bir hayal bahçesini andıran pürüzsüz ve büyük halıyı; büyükannemin yumuşak sesinin verdiği huzuru ve mutlak bir mutluluk hali içerisinde kendimi hatırlıyorum…”
 
Farklı ölçülerde (40 cm, 30 cm and 20 cm) üfleme cam kaplar
Optik efekt eklenmiş filigranlı/… cam
160 cm x 200 cm kinetik platform ve 450x360 cm ölçüsünde eski halı üzerinde, 1001 Gece Masalları’nın eski baskılarıyla sergileniyor.
 
Bliss/ Mutluluk eserinin İzmir Arkas Müzesi, ardından Pera Palace Otel’deki yolculuğu Mayıs ayında gerçekleşecek Uluslararası Denizli Bienalinde devam edecek.
Bunun yanı sıra Felekşan Onar, Nisan ayında Milano’da Milan Design Week boyunca yer alacak eserlerine de Bliss’i ekledi.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz